Topchef: Derfor aflivede vi it-projekt og tog stort milliontab

Der var to grunde til, at SDC tog livet af it-projekt, som kostede selskabet et trecifret millionbeløb, fortæller topchef Jesper Scharff.

Artikel top billede

SDC har droppet et it-projekt, hvilket ifølge topchef Jesper Scharff har medført en afskrivning på 230 millioner kroner i 2012-regnskabet.

Topchefen, der tiltrådte i januar 2013, forklarer, at business casen i projektet ganske enkelt ikke længere hang sammen.

"I forhold til da man tog beslutningen har særligt to forudsætninger ændret sig," fortæller Jepser Scharff.

To ting ændret sig

For det første var behovet hos kunderne omkring værdipapir-handel større førhen.

Men det lagde finanskrisen som bekendt en markant dæmper på, forklarer topchefen.

Samtidig var et giftemål med BEC så godt som fuldbyrdet, da planerne for projektet blev tegnet.

Men det ægteskab gik i stykker allerede inden det var en realitet.

Ikke længere behov

Det betød også noget for projektet, som netop var tænkt som et fælles projekt, forklarer direktøren.

"Hvis man vælger at købe en meget dyr bil, så skal der være et behov for det. Og det var der ikke længere", forklarer han om beslutningen om at droppe projektet.

En beslutning der i følge selskabets regnskab blev truffet i 2012.

Jesper Scharff ønsker i øvrigt ikke at kommentere, hvorfor konkurrenten BEC har valgt at køre videre med systemet.

"Det må du spørge dem om," siger han.

Store udgifter

Jesper Scharff oplyser videre, at bestyrelsen hos SDC var inde over beslutningen om at droppe projekt.

En beslutning, der altså blev truffet, da tidligere administrerende direktør Erik Jakobsen sad for bordenden.

Konkret er afskrivningen på 230 millioner kroner udtryk for, at selskabet afskriver de omkostninger, der allerede er afholdt.

"Det være sig dyre licenser, konsulenttimer med mere," fortæller Jesper Scarff.

Læs også: Fejlslagent it-projekt koster danske banker millioner af kroner.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS