Topchef: Derfor aflivede vi it-projekt og tog stort milliontab

Der var to grunde til, at SDC tog livet af it-projekt, som kostede selskabet et trecifret millionbeløb, fortæller topchef Jesper Scharff.

Artikel top billede

SDC har droppet et it-projekt, hvilket ifølge topchef Jesper Scharff har medført en afskrivning på 230 millioner kroner i 2012-regnskabet.

Topchefen, der tiltrådte i januar 2013, forklarer, at business casen i projektet ganske enkelt ikke længere hang sammen.

"I forhold til da man tog beslutningen har særligt to forudsætninger ændret sig," fortæller Jepser Scharff.

To ting ændret sig

For det første var behovet hos kunderne omkring værdipapir-handel større førhen.

Men det lagde finanskrisen som bekendt en markant dæmper på, forklarer topchefen.

Samtidig var et giftemål med BEC så godt som fuldbyrdet, da planerne for projektet blev tegnet.

Men det ægteskab gik i stykker allerede inden det var en realitet.

Ikke længere behov

Det betød også noget for projektet, som netop var tænkt som et fælles projekt, forklarer direktøren.

"Hvis man vælger at købe en meget dyr bil, så skal der være et behov for det. Og det var der ikke længere", forklarer han om beslutningen om at droppe projektet.

En beslutning der i følge selskabets regnskab blev truffet i 2012.

Jesper Scharff ønsker i øvrigt ikke at kommentere, hvorfor konkurrenten BEC har valgt at køre videre med systemet.

"Det må du spørge dem om," siger han.

Store udgifter

Jesper Scharff oplyser videre, at bestyrelsen hos SDC var inde over beslutningen om at droppe projekt.

En beslutning, der altså blev truffet, da tidligere administrerende direktør Erik Jakobsen sad for bordenden.

Konkret er afskrivningen på 230 millioner kroner udtryk for, at selskabet afskriver de omkostninger, der allerede er afholdt.

"Det være sig dyre licenser, konsulenttimer med mere," fortæller Jesper Scarff.

Læs også: Fejlslagent it-projekt koster danske banker millioner af kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job