Her er den store vækstmotor i den danske it-branche

Der er en speciel sektor, der skal drive væksten i den danske it-branche. Her er det danske it-lokomotiv.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Der er specielt en sektor, der skal drive væksten på det danske it-marked.

Det er salg og udvikling af software, som er den store vækstmotor, viser nye tal fra IDC.

2012 endte med en vækst på over 7,5 procent, og i både 2013 og 2014 fortsætter udviklingen med vækstrater på over fem procent, lyder prognosen fra analysehuset.

"Dermed er software blevet vækstmotoren på det danske it-marked," vurderer Morten Bangsgaard, administrerende direktør i IT-Branchen.

"Det er meget glædeligt, at vi ser en solid vækst på det danske software-marked. Stadig flere virksomheder begynder at investere i it-løsninger, der kan øge deres konkurrenceevne og skabe bedre overblik over kunder, salg og nye forretningsmuligheder," siger Morten Bangsgaard.

Væksten på software-markedet skyldes primært et øget salg af database-programmer, CRM-systemer, Business Analytics-værktøjer og digitale samarbejdsværktøjer.

Services tegner også lyst

It-service er en anden positiv historie i it-verdenen.

Efter en vækst på 1,9 procent i 2012, vil væksten på markedet for it-service stige til 2,5 procent i 2013.

"Nye investeringer i it-service er primært drevet af, at flere virksomheder er begyndt at bruge outsourcing af deres it-funktioner, som en vej til at blive mere effektive," siger chefanalytiker Anders Elbak, IDC.

Hardware bløder

Mens software-produktionen vokser, så er udviklingen mere afdæmpet, når det gælder det samlede danske it-marked.

Den samlede it-vækst i 2013 vurderes til omkring 2,8 procent, hvilket primært skyldes stagnation af salget af hardware.

"Salget af mobile enheder som smartphones og tablets får ikke samme vækst som i 2012. Markedet for smartphones er langsomt ved at blive mættet, og tablet-markedet bliver hæmmet af et meget hård konkurrence på priserne," siger Anders Elbak.

Udviklingen fortsætter i 2014, hvor væksten på hardware-markedet også vil være beskeden.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura