Byge af kritiske Microsoft-opdateringer på vej

Sikkerhedsfolkene på kodefabrikken i Redmond er ikke gået på sommerferie. De har nemlig travlt med at lukke kritiske huller i en stribe af firmaets populære programmer.

Artikel top billede

Før du smider de vinterblege stænger op på liggestolen ved pool-kanten, skal du lige huske at opdatere din eller virksomhedens computere.

Der er nemlig masser af kritiske rettelser, der skal lukkes, før du kan holde sommerferie med god samvittighed.

Microsoft er klar med deres månedlige tirsdags-opdateringspakke i sommerferie-version, og den indeholder seks kritiske og en vigtig opdatering til en stribe af de populære Microsoft-porgrammer.

Vigtig IE-lap

Opdateringerne retter huller i Microsoft Windows, .NET Framework, Silverlight, Office, Visual Studio, Lync og Internet Explorer (IE).

Specielt den sidste rettelse til IE er vigtig. 

Den lapper IE frem til version 10 på XP, Vista, Windows 7 og 8, Server 2003, Server 2008 og RT.

Flere af opdateringspakkerne kræver, at systemet genstartes. 

Der er flere informationer på Microsofts teknologiside, Technet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS