Sony idømt millionbøde efter hackerskandale

Efter et kæmpe-hack mod Sony tilbage i 2011 må virksomheden nu til lommerne for at betale millionbøde.

Artikel top billede

Japanske Sony skal betale godt 2.2 millioner kroner i bøde som straf for ikke at have haft sikkerheden i orden.

"En ICO undersøgelse viser, at angrebet kunne have været forhindret, hvis softwaren havde været up-to-date. Derudover var informationerne om kundernes adgangskoder ikke sikrede," skriver Storbritanniens informations kommission (ICO) til Sony.

Bøden bliver udstedt over to år efter, at hackere i april 2011 fik adgang til omkring 77 millioner brugerkonti fra elektronikgigantens PlayStation-netværk.

Her lykkedes det hackerne at slippe af sted med navne, adresser, e-mail-adresser, fødselsdatoer og adgangskoder for millioner af virksomhedens brugere.

Sony er uenig i dommen

Sony har dog valgt at appellere bøden, som virksomheden ikke finder retfærdig.

"Vi fortsætter med at være uenige i afgørelsen," siger en talsmand fra Sony til BBC.

Talsmanden fortæller samtidig, at Sony hele tiden gør selskabets netværk "sikkert og robust," mod hacker-angreb.

Tilbage i 2011 medførte sagen, at hele PlayStation-netværket blev taget offline i omkring 24 dage.

Kommission fremlægger heftig kritik

Som det fremgår af ICO's offentlige udtalelse omkring sagen, lægges der særlig vægt på, at Sony kunne have forhindret det omfattende angreb.

"Hvis du er ansvarlig for så mange betalingskort-detaljer og login-detaljer, så bør sikringen af personoplysninger være din topprioritet. [...], de sikkerhedsmæssige foranstaltninger var simpelthen ikke gode nok," skriver David Smith, der er medlem af ICO kommissionen i en pressemeddelelse.

Han fremhæver også, at Sony burde have de tekniske kompetencer til at forhindre angrebet.

"Sagen er en af de alvorligste, der nogensinde er indrapporteret til ICO. Det har direkte berørt et stort antal forbrugere, og har som minimum sat forbrugerne i fare for at få deres identitet stjålet," siger David Smith.

Læs også:

Sony-hack endnu værre: Yderligere 25 millioner ramt

Nets: PSN-hack ingen grund til at spærre kreditkort

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS