Bardenfleth beholder it-toppost trods Microsoft-exit

En af it-branchens mest kendte topchefer Jørgen Bardenfleth fortsætter lidt uventet med at besidde en af branchens helt tunge poster efter sit Microsoft-exit.

Artikel top billede

I IT-Branchens nyere levetid har formanden for en af landets største brancheforeninger været administrerende direktør - ofte for en af landets absolut største virksomheder.

Men it-brancheforeningens siddende formand Jørgen Bardenfleth, der kort før sommerferien forlod posten som administrerende direktør for Microsoft i Danmark, fortsætter stik imod traditionen på posten.

"Qua mit nye formandskab for Adactit, cloudvirksomhed på Office365, der er medlem af IT-B, fortsætter jeg som formand for IT-B," oplyser han via LinkedIn til Computerworld.

Jørgen Bardenfleth overtog formandsposten i 2010 efter KMD's administrerende direktør Lars Morad-Gylling, der havde bestridt posten siden 2003.

Bestyrelser og studere

Før det var formanden Microsofts Jens Moberg, Michael Mathiesen fra 2M Invest, underdirektør Kim Østrup fra IBM og før det en direktør fra det daværende Mærsk IT A/S.

Jørgen Bardenfleths exit fra Microsoft kan du læse meget mere om her.

Ud over en stribe it-bestyrelser luftede han tanker om at begynde at studere på IT-Universitetet.

Her er alle de tidligere formænd

IT-Brancheforeningen opstod i slutningen af 1980'erne ved fusion af en række foreninger.

I nyere tid er foreningens formænd:

Adm. dir. Lars Monrad-Gylling, KMD
2003-2010

Vice President Jens Moberg, Microsoft Northern Europe
2002-2003

Adm. dir. Michael Mathiesen, 2M Invest A/S
2000-2002

Underdirektør Kim Østrup, IBM Danmark A/S
1996-2000

Direktør Claus Jepsen, Mærsk IT A/S
1992-1996

Adm. dir. Lars Bruhn, BRUHN A/S
1988-1992

Adm. dir. Søren Bansholt, Olivetti Danmark A/S
ca. 1985-1988

Kilde: www.itb.dk

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Nordjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job