Overrasket direktør: Pudser jurister på udbrydere

Tre medarbejdere har stiftet eget virksomhed klods op af deres gamle arbejdsplads, dagen efter de er stoppet. Nu ser jurister på sagen, oplyser deres tidligere direktør.

Artikel top billede

Forundret.

Det var reaktionen, da direktør Torben Rune fra telerådgivningsvirksomheden Netplan fandt ud af, at tre af hans medarbejdere stifter eget firma.

"Vi er lidt forundret over, at vores trofaste medarbejdere igennem en lang årrække har fundet på at gøre det," siger Torben Rune til Computerworld.

Torben Rune oplyser videre, at der eksisterer diverse klausuler på medarbejderne.

Så vil I tage nogle juridiske skridt?

"Det kan vi ikke sige noget om på nuværende tidspunkt. Det undersøges. Det har vi jurister til at undersøge," fortæller Torben Rune.

Copy/paste-plan

Netplan-direktøren peger også på den adresse, som det nye firma har valgt.

"De har oven i købet adresse næsten samme sted. De bor i Ellemosen 2, og vi bor Ellemosen 4. Så det er en copy/paste-plan," siger Torben Rune.

Også firmaets opstartsdato den 1. august får en kommentar med på vejen.

"Det er dagen efter, de stopper hos os. Så noget må have været lidt i gære undervejs," udtaler Torben Rune.

Imidlertid lader det til, at andre forhold gør sagen mindre alvorlig for direktøren.

"Men kompetenceniveauerne er nok lidt forskellige, da der ikke er nogle af de pågældende, der har en videregående uddannelse. Det har vi allesammen."
 
"Så det er trods alt nok lidt forskellige opgaver, vi satser på," udtaler Torben Rune til Computerworld.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S