It-skift blev svimlende dyrt for TDC

TDC har måttet afsætte et enomt beløb til skift af it-leverandør fra CSC til TATA, men bundlinjen er et plus.

Artikel top billede

Foto: Povl Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

I TDCs halvårsregnskab fremgår det, hvad skiftet af it-leverandør fra CSC til indiske Tata egentlig har kostet telegiganten.

For alene i 1. halvår 2012 var "omstruktureringsomkostninger mv. primært omkostninger til it-outsourcingaftalen med Tata Consultancy Services og opsigelsen af kontrakten med CSC, dvs. omkostninger til opsigelse, omstilling og transformation (DKK 268m)."

"De samlede betalinger vedrørende leverandørskiftet forventes at udgøre DKK 348m.," står der i regnskabet

Ergo har skiftet kostet ikke mindre end 348 millioner kroner.

Fordelt over flere år

De 102 millioner kroner har haft indvirkning på 2012-resultatet, 56 millioner kroner på 1. halvår 2013 og de resterende betalinger på 190 millioner kroner forventes at falde i perioden 2013-2016, hedder det videre i TDC-regnskabet.

Et andet sted i regnskabet fremgår det dog, at selve skiftet i sidste ende vil blive en positiv gevinst for selskabet.

I hvert fald skriver TDC, at siden 1. halvår 2012 har TDC gennemført "en række tiltag, der i væsentlig grad forbedrede omfanget af besparelser".

"Overgangen af TDC IT fra CSC til Tata Consultancy Services resulterede i betydelige it-besparelser," skriver televirksomheden.

Parterne har ikke offentligt fortalt, hvad summen af hele aftalen er, men det har været fremme, at det er en større milliard-aftale.

Hos TDC bekræfter kommunikationsrådgiver Povl Damstedt Rasmussen tallene.

"Det er en fornuftig business case, men økonomien var absolut ikke eneste årsag til skiftet. Den slags strategiske valg bør aldrig drives udelukkende af finansielle betragtninger," skriver han i en mail til Computerworld.

I øvrigt nævnes det også i TDC-regnskabet, at der blev gennemført en række "pladsoptimeringsprojekter", hvor NetDesign, Onfone og Dansk Kabel TV flyttede til TDC's hovedkontor på Teglholmen.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Strategisk Partner til Teknologi & AI

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Business Analyst - Boligbeskatning

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Uspecificeret arbejdssted

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,