Omsætning styrtdykker i Martin Thorborg-firma

I det delvist Martin Thorborg-ejede sikkerhedsfirma Spamfighter er omsætningen styrtdykket. Men der er en naturlig forklaring, beretter direktøren.

Artikel top billede

(Foto: /)

Hos Spamfighter er omsætningen på bare et år faldet fra 62 til 38 millioner kroner.

Det afslører det seneste regnskab.

Men den administrerende direktør Henrik Sørensen hos Spamfighter forklarer årsagen.

"Der er ikke det store hokus pokus i nedgangen," skriver han i en mail til Computerworld.

Han oplyser således, at i november 2011 overtog man en 25 mand stor udviklingsorganisation i Ukraine.

"Så 2012 har stået i udviklingens tegn med fokus på udvikling af produkter til Android og Apple og da man ikke kan have fokus på alting lige godt, valgte jeg at skære ned på al omsætning som ikke decideret bidrog til bundlinjen," forklarer Henrik Sørensen.

Han oplyser videre, at den kendte it-iværksætter Martin Thorborg stadig er medejer, men han fokuserer på Amino, som Henrik Sørensen omvendt også ejer en bid af.

Nye produkter på vej

Spamfigher-direktøren forklarer, at man her efter sommeren i 2013 vil fokusere på de nye platforme.

Produkter som bliver lanceret er for eksempel en Memory/disk cleaner til Android og Apple - Fulldiskfighter, en Spamcallfighter til Android og Iphone, En Parental Control til Android som også kan virke som et "Find/lås min Telefon" program og flere andre apps.

"Derudover har vores anti-virus til Android fået god vind i sejlene med et par millioner brugere, så det har taget en del tid/arbejde," lyder det fra Henrik Sørensen.

På bundlinjen er tallene hos Spamfighter havnet på 23.000 kroner - mod 232.000 kroner året før.

I 2009 var omsætningen 59 millioner kroner og overskuddet 6,2 millioner kroner.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job