Omsætning styrtdykker i Martin Thorborg-firma

I det delvist Martin Thorborg-ejede sikkerhedsfirma Spamfighter er omsætningen styrtdykket. Men der er en naturlig forklaring, beretter direktøren.

Artikel top billede

(Foto: /)

Hos Spamfighter er omsætningen på bare et år faldet fra 62 til 38 millioner kroner.

Det afslører det seneste regnskab.

Men den administrerende direktør Henrik Sørensen hos Spamfighter forklarer årsagen.

"Der er ikke det store hokus pokus i nedgangen," skriver han i en mail til Computerworld.

Han oplyser således, at i november 2011 overtog man en 25 mand stor udviklingsorganisation i Ukraine.

"Så 2012 har stået i udviklingens tegn med fokus på udvikling af produkter til Android og Apple og da man ikke kan have fokus på alting lige godt, valgte jeg at skære ned på al omsætning som ikke decideret bidrog til bundlinjen," forklarer Henrik Sørensen.

Han oplyser videre, at den kendte it-iværksætter Martin Thorborg stadig er medejer, men han fokuserer på Amino, som Henrik Sørensen omvendt også ejer en bid af.

Nye produkter på vej

Spamfigher-direktøren forklarer, at man her efter sommeren i 2013 vil fokusere på de nye platforme.

Produkter som bliver lanceret er for eksempel en Memory/disk cleaner til Android og Apple - Fulldiskfighter, en Spamcallfighter til Android og Iphone, En Parental Control til Android som også kan virke som et "Find/lås min Telefon" program og flere andre apps.

"Derudover har vores anti-virus til Android fået god vind i sejlene med et par millioner brugere, så det har taget en del tid/arbejde," lyder det fra Henrik Sørensen.

På bundlinjen er tallene hos Spamfighter havnet på 23.000 kroner - mod 232.000 kroner året før.

I 2009 var omsætningen 59 millioner kroner og overskuddet 6,2 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Application Security Specialist

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Automation Developer - Digital & Processes

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S