Omsætning styrtdykker i Martin Thorborg-firma

I det delvist Martin Thorborg-ejede sikkerhedsfirma Spamfighter er omsætningen styrtdykket. Men der er en naturlig forklaring, beretter direktøren.

Artikel top billede

(Foto: /)

Hos Spamfighter er omsætningen på bare et år faldet fra 62 til 38 millioner kroner.

Det afslører det seneste regnskab.

Men den administrerende direktør Henrik Sørensen hos Spamfighter forklarer årsagen.

"Der er ikke det store hokus pokus i nedgangen," skriver han i en mail til Computerworld.

Han oplyser således, at i november 2011 overtog man en 25 mand stor udviklingsorganisation i Ukraine.

"Så 2012 har stået i udviklingens tegn med fokus på udvikling af produkter til Android og Apple og da man ikke kan have fokus på alting lige godt, valgte jeg at skære ned på al omsætning som ikke decideret bidrog til bundlinjen," forklarer Henrik Sørensen.

Han oplyser videre, at den kendte it-iværksætter Martin Thorborg stadig er medejer, men han fokuserer på Amino, som Henrik Sørensen omvendt også ejer en bid af.

Nye produkter på vej

Spamfigher-direktøren forklarer, at man her efter sommeren i 2013 vil fokusere på de nye platforme.

Produkter som bliver lanceret er for eksempel en Memory/disk cleaner til Android og Apple - Fulldiskfighter, en Spamcallfighter til Android og Iphone, En Parental Control til Android som også kan virke som et "Find/lås min Telefon" program og flere andre apps.

"Derudover har vores anti-virus til Android fået god vind i sejlene med et par millioner brugere, så det har taget en del tid/arbejde," lyder det fra Henrik Sørensen.

På bundlinjen er tallene hos Spamfighter havnet på 23.000 kroner - mod 232.000 kroner året før.

I 2009 var omsætningen 59 millioner kroner og overskuddet 6,2 millioner kroner.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S