Omsætning styrtdykker i Martin Thorborg-firma

I det delvist Martin Thorborg-ejede sikkerhedsfirma Spamfighter er omsætningen styrtdykket. Men der er en naturlig forklaring, beretter direktøren.

Artikel top billede

(Foto: /)

Hos Spamfighter er omsætningen på bare et år faldet fra 62 til 38 millioner kroner.

Det afslører det seneste regnskab.

Men den administrerende direktør Henrik Sørensen hos Spamfighter forklarer årsagen.

"Der er ikke det store hokus pokus i nedgangen," skriver han i en mail til Computerworld.

Han oplyser således, at i november 2011 overtog man en 25 mand stor udviklingsorganisation i Ukraine.

"Så 2012 har stået i udviklingens tegn med fokus på udvikling af produkter til Android og Apple og da man ikke kan have fokus på alting lige godt, valgte jeg at skære ned på al omsætning som ikke decideret bidrog til bundlinjen," forklarer Henrik Sørensen.

Han oplyser videre, at den kendte it-iværksætter Martin Thorborg stadig er medejer, men han fokuserer på Amino, som Henrik Sørensen omvendt også ejer en bid af.

Nye produkter på vej

Spamfigher-direktøren forklarer, at man her efter sommeren i 2013 vil fokusere på de nye platforme.

Produkter som bliver lanceret er for eksempel en Memory/disk cleaner til Android og Apple - Fulldiskfighter, en Spamcallfighter til Android og Iphone, En Parental Control til Android som også kan virke som et "Find/lås min Telefon" program og flere andre apps.

"Derudover har vores anti-virus til Android fået god vind i sejlene med et par millioner brugere, så det har taget en del tid/arbejde," lyder det fra Henrik Sørensen.

På bundlinjen er tallene hos Spamfighter havnet på 23.000 kroner - mod 232.000 kroner året før.

I 2009 var omsætningen 59 millioner kroner og overskuddet 6,2 millioner kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S