Microsoft udskyder dansk Xbox-lancering: Kommer først om mange måneder

Microsoft nye konsol, Xbox One, vil ikke blive lanceret i Danmark til november som lovet, og det ærgrer Microsofts danske Xbox-ansvarlige.

Artikel top billede

Der er dårlige nyheder til dem, der forventede at investere i Microsofts nye konsol, Xbox One, der skulle lanceres i Danmark til november.

Microsoft har nemlig udskudt lanceringen i en række lande, herunder Danmark, til en endnu ukendt dato i 2014.

"Det er selvfølgelig ærgerligt, fordi vi gerne ville have været ude samtidig med Sony's PlayStation 4," siger Jesper Green Frost, der er Xbox-ansvarlig for Microsoft i Danmark.

Ifølge Microsoft skyldes udskydelsen, at indholdet, der skal afvikles i Xboxens interface endnu ikke er helt på plads i alle lande.

Microsoft taber derfor samtidig lancerings-kapløbet til den japanske it-kæmpe Sony, der efter planen ankommer med PlayStation 4 til november.

Forsinkelse skyldes manglende skræddersyet indhold

Det er bøvl med oversættelser og lande-specifikt indhold, der ifølge Microsoft holder lanceringen tilbage i Denmark, Sverige, Norge, Belgien, Holland, Finland, Rusland og Schweiz.

"Derudover så er der også nogle spørgsmål omkring betalingsterminalerne, hvor kravene er meget forskellige fra land til land," fortæller Jesper Green Frost.

Jesper Green Frost holder dog kortene tæt til kroppen, når det kommer til, hvilket indhold, som de danske kunder kan se frem til.

Hvilket lokations specifikke indhold kommer der til det danske marked, når Xbox One lanceres?

"Det kan vi ikke sige, fordi listen ikke er færdig endnu, og vi har ikke lagt os fast på, hvilke apps, som kommer med ved lanceringen,"

Kan du løfte sløret for, om der eksempelvis kommer dansk video-indhold?

"Det gør der, der kommer både video og musik," lover Jesper Green Frost.

Misser vigtig handel i Danmark

Microsoft misser vigtig julehandel

Ved E3-messen, der blev afholdt i juni, annoncerede Microsoft, at Xbox One ville blive lanceret samtidig i 21 lande i november, men nu er det antal nede på 13 lande.

"Der er ingen tvivl om, at vi havde set frem til at lancere Xbox One til den første annoncerede dato og til den vigtige julehandel, så vi ikke ville skuffe vores fans og brugere," siger Jesper Green Frost.

Forsinkelsen betyder samtidig, at en af virksomhedens største konkurrenter på konsol-markedet, Sony, ankommer med deres nyeste skud på PlayStation stammen før Xbox One, men det bekymrer dog ikke Microsofts danske Xbox-ansvarlige.

Hvordan ser du på, at PlayStation 4 kommer på markedet før Xbox One i Danmark?

"Hvis man vil have Xbox One kan den stadig bestilles i udlandet, man vil bare ikke kunne nyde godt af de danske services, før den danske lancering er på plads." fortæller Jesper Green Frost.

Xbox One vil efter den nye plan blive lanceret i Tyskland, Stor Britannien, Østrig, Italien, Frankrig, Irland, Spanien, USA, Australien, Brasilien, Canada, Mexico og New Zealand til november.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Senior Platform/System Engineer

Region Sjælland

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S