Forfremmet: Dansk topdirektør erobrer nyt land

Den danske topchef for international it-gigant er blevet forfremmet. Nu er han også ansvarlig for genrejsningen af selskabet i andre nordiske lande.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Administrerende direktør Peter Krogsgaard fra Fujitsu i Danmark er blevet forfremmet.

I fremtiden skal han ud over den danske ledelse af det japanske it-selskab også have ansvaret for Norge.

"Det er korrekt. Faktisk har jeg tre kasketter nu," fortæller Peter Krogsgaard til Computerworld.

For ud over Norge, hvor yderligere 60 mand ryger ind under hans vinger, bliver han ansvarlig for hardware-salg i både Danmark, Norge, Sverige, Finland og Baltikum.

Han forklarer, at der naturligvis følger mere rejsetid med opgaven, men også at det er en naturlig forlængelse af hans opgaver.

"Norge og Sverige er utrolige spændende markeder. Norge er et rigt land med vækst og lav ledighed," siger Peter Krogsgaard, der glæder sig til at kaste sig over opgaverne.

Skulle vende udviklingen

I Danmark tog han over, efter at Fujitsu havde været igennem nogle år med store underskud.

Derfor gælder det nu om at optjene goodwill over for ejerne i Japan - og det gøres ved stabile resultater, forklarer han.

"Vi satser på stabil organisk vækst," fortæller Peter Krogsgaard om strategien også på sit nye ansvarsområde.

Fujitsu i Danmark har netop leveret et regnskab, der i modsætning til katastrofe-regnskabet for 2011 på minus 100 millioner kroner viser et underskud på 9 millioner kroner.

Efter katastroferegnskabet fik Fujitsu vendt forretningen til i 2011/12 at komme tilbage til sorte tal.

Føler tillid fra ejere

I det netop afleverede regnskab er der som nævnt underskud på 9 millioner kroner, som Peter Krogsgaard begrunder med store investeringer i to nye datacentre, og udflytning af en række Managed Service opgaver.

"Jeg er glad for at vores ejere har tillid til, at vi igen må investere, og vi har nu en endnu bedre platform for vækst," udtaler han.

Omsætningen er gået frem i forhold til året før og lander på 807 millioner kroner.

Selskabet har 335 ansatte i Danmark.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Business analyst

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S