Forfremmet: Dansk topdirektør erobrer nyt land

Den danske topchef for international it-gigant er blevet forfremmet. Nu er han også ansvarlig for genrejsningen af selskabet i andre nordiske lande.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Administrerende direktør Peter Krogsgaard fra Fujitsu i Danmark er blevet forfremmet.

I fremtiden skal han ud over den danske ledelse af det japanske it-selskab også have ansvaret for Norge.

"Det er korrekt. Faktisk har jeg tre kasketter nu," fortæller Peter Krogsgaard til Computerworld.

For ud over Norge, hvor yderligere 60 mand ryger ind under hans vinger, bliver han ansvarlig for hardware-salg i både Danmark, Norge, Sverige, Finland og Baltikum.

Han forklarer, at der naturligvis følger mere rejsetid med opgaven, men også at det er en naturlig forlængelse af hans opgaver.

"Norge og Sverige er utrolige spændende markeder. Norge er et rigt land med vækst og lav ledighed," siger Peter Krogsgaard, der glæder sig til at kaste sig over opgaverne.

Skulle vende udviklingen

I Danmark tog han over, efter at Fujitsu havde været igennem nogle år med store underskud.

Derfor gælder det nu om at optjene goodwill over for ejerne i Japan - og det gøres ved stabile resultater, forklarer han.

"Vi satser på stabil organisk vækst," fortæller Peter Krogsgaard om strategien også på sit nye ansvarsområde.

Fujitsu i Danmark har netop leveret et regnskab, der i modsætning til katastrofe-regnskabet for 2011 på minus 100 millioner kroner viser et underskud på 9 millioner kroner.

Efter katastroferegnskabet fik Fujitsu vendt forretningen til i 2011/12 at komme tilbage til sorte tal.

Føler tillid fra ejere

I det netop afleverede regnskab er der som nævnt underskud på 9 millioner kroner, som Peter Krogsgaard begrunder med store investeringer i to nye datacentre, og udflytning af en række Managed Service opgaver.

"Jeg er glad for at vores ejere har tillid til, at vi igen må investere, og vi har nu en endnu bedre platform for vækst," udtaler han.

Omsætningen er gået frem i forhold til året før og lander på 807 millioner kroner.

Selskabet har 335 ansatte i Danmark.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS