Forfremmet: Dansk topdirektør erobrer nyt land

Den danske topchef for international it-gigant er blevet forfremmet. Nu er han også ansvarlig for genrejsningen af selskabet i andre nordiske lande.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Administrerende direktør Peter Krogsgaard fra Fujitsu i Danmark er blevet forfremmet.

I fremtiden skal han ud over den danske ledelse af det japanske it-selskab også have ansvaret for Norge.

"Det er korrekt. Faktisk har jeg tre kasketter nu," fortæller Peter Krogsgaard til Computerworld.

For ud over Norge, hvor yderligere 60 mand ryger ind under hans vinger, bliver han ansvarlig for hardware-salg i både Danmark, Norge, Sverige, Finland og Baltikum.

Han forklarer, at der naturligvis følger mere rejsetid med opgaven, men også at det er en naturlig forlængelse af hans opgaver.

"Norge og Sverige er utrolige spændende markeder. Norge er et rigt land med vækst og lav ledighed," siger Peter Krogsgaard, der glæder sig til at kaste sig over opgaverne.

Skulle vende udviklingen

I Danmark tog han over, efter at Fujitsu havde været igennem nogle år med store underskud.

Derfor gælder det nu om at optjene goodwill over for ejerne i Japan - og det gøres ved stabile resultater, forklarer han.

"Vi satser på stabil organisk vækst," fortæller Peter Krogsgaard om strategien også på sit nye ansvarsområde.

Fujitsu i Danmark har netop leveret et regnskab, der i modsætning til katastrofe-regnskabet for 2011 på minus 100 millioner kroner viser et underskud på 9 millioner kroner.

Efter katastroferegnskabet fik Fujitsu vendt forretningen til i 2011/12 at komme tilbage til sorte tal.

Føler tillid fra ejere

I det netop afleverede regnskab er der som nævnt underskud på 9 millioner kroner, som Peter Krogsgaard begrunder med store investeringer i to nye datacentre, og udflytning af en række Managed Service opgaver.

"Jeg er glad for at vores ejere har tillid til, at vi igen må investere, og vi har nu en endnu bedre platform for vækst," udtaler han.

Omsætningen er gået frem i forhold til året før og lander på 807 millioner kroner.

Selskabet har 335 ansatte i Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos