Forfremmet: Dansk topdirektør erobrer nyt land

Den danske topchef for international it-gigant er blevet forfremmet. Nu er han også ansvarlig for genrejsningen af selskabet i andre nordiske lande.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Administrerende direktør Peter Krogsgaard fra Fujitsu i Danmark er blevet forfremmet.

I fremtiden skal han ud over den danske ledelse af det japanske it-selskab også have ansvaret for Norge.

"Det er korrekt. Faktisk har jeg tre kasketter nu," fortæller Peter Krogsgaard til Computerworld.

For ud over Norge, hvor yderligere 60 mand ryger ind under hans vinger, bliver han ansvarlig for hardware-salg i både Danmark, Norge, Sverige, Finland og Baltikum.

Han forklarer, at der naturligvis følger mere rejsetid med opgaven, men også at det er en naturlig forlængelse af hans opgaver.

"Norge og Sverige er utrolige spændende markeder. Norge er et rigt land med vækst og lav ledighed," siger Peter Krogsgaard, der glæder sig til at kaste sig over opgaverne.

Skulle vende udviklingen

I Danmark tog han over, efter at Fujitsu havde været igennem nogle år med store underskud.

Derfor gælder det nu om at optjene goodwill over for ejerne i Japan - og det gøres ved stabile resultater, forklarer han.

"Vi satser på stabil organisk vækst," fortæller Peter Krogsgaard om strategien også på sit nye ansvarsområde.

Fujitsu i Danmark har netop leveret et regnskab, der i modsætning til katastrofe-regnskabet for 2011 på minus 100 millioner kroner viser et underskud på 9 millioner kroner.

Efter katastroferegnskabet fik Fujitsu vendt forretningen til i 2011/12 at komme tilbage til sorte tal.

Føler tillid fra ejere

I det netop afleverede regnskab er der som nævnt underskud på 9 millioner kroner, som Peter Krogsgaard begrunder med store investeringer i to nye datacentre, og udflytning af en række Managed Service opgaver.

"Jeg er glad for at vores ejere har tillid til, at vi igen må investere, og vi har nu en endnu bedre platform for vækst," udtaler han.

Omsætningen er gået frem i forhold til året før og lander på 807 millioner kroner.

Selskabet har 335 ansatte i Danmark.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job