Her kan du se, om du bliver overvåget

Her er en vejledning til at tjekke, hvorvidt din mail og internet-trafik bliver logget. En liste fra Datatilsynet over arbejdsgivere, der logger, er søgbar.

Artikel top billede

Sandsynligheden for, at dine data på den ene eller anden måde bliver logget, er stor.

Det er ikke helt ligetil at finde ud af, om ens arbejdsgiver logger eksempelvis dine internet-trafik og mail-brug.

Men hvis du arbejder i det offentlige, kan du på Datatilsynets hjemmeside måske finde frem til din arbejdsplads.

Under fortegnelsen i den blå menubar på toppen af www.datatilsynet.dk klikker du på "Søg fortegnelsen".

Her kan du se, hvilke anmeldelser med videre som en stribe offentlige og private virksomheder har indsendt og fået godkendt.

Søger du på logning, finder du en stribe beskrivelser af, hvad forskellige myndigheder logger.

Tilsendte mail logges også

I den sammenhæng skal du bemærke, at selvom du ikke er ansat hos en af de offentlige myndigheder, vil en mail sendt fra dig til en af myndighederne ofte blive logget.

Det drejer sig typisk om din mailadresse, tidspunkt for modtagelse og størrelse af mailen.

Typisk fremgår det også af dokumenterne på Datatilsynets hjemmeside, hvornår logningsdata bliver slettet.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S