Ukendt dansk it-firma stormer frem: Pas på, IBM

Et relativt ukendt dansk softwarehus leverer det største overskud i virksomhedens historie. Anerkendt analysehus sammenligner selskabet med IBM, Oracle og SAP.

Artikel top billede

Virksomheden Stibo, der måske ikke er det mest kendte i den brede offentlighed, leverer et rekordresultat.

Det afslører det seneste regnskab fra selskabet, der er et af landets største dansk-ejede softwareselskaber med hovedsæde i Aarhus.

For hele koncernen, der formelt er ejet af en dansk fond, er omsætningen steget til 1,6 milliard kroner mod 946 millioner kroner året før.

Samtidig er overskuddet efter skat steget fra 31 millioner kroner til hele 94 millioner kroner.

"Stibo Systems har haft et ekstraordinært godt år, hvor der er realiseret en organisk vækst i omsætningen på mere end 50 procent, samtidig med at indtjeningen er tredoblet i forhold til året før," hedder det i regnskabet.

Data Management er guld værd

Og rundt omkring i verden bliver der faktisk lagt mærke til selskabet.

"Selskabet høster således frugterne af en vellykket forretningsudviklingsproces, hvor Stibo Systems har opnået et gennembrud på et af verdens hurtigst voksende softwaremarkeder, nemlig markedet for Master Data Management (MDM)-løsninger," skriver selskabet selv.

Stibo er da også kommet i fint selskab.

"Den førende amerikanske analyseorganisation Gartner udpeger SAP, Oracle, IBM og Stibo Systems som markedets førende leverandører."

"Samtidig har Stibo Systems i 2012 opnået en klassificering som en 'visionær' leverandør på Gartners 'Magic Quadrant', som er en opgørelse over markedets vigtigste leverandører," hedder det videre i regnskabet.

De nye kunder i de seneste 12 måneder tæller blandt andre Kellogg Company, Walmart, Burberry og Philips.

Virksomheden med cirka 868 ansatte leverer både konsulentydelser og software.

Desuden har den danske koncern datterselskaber i hele verden, herunder i USA, Canada, England, Sverige, Norge, Tyskland, Indien, Hong Kong, Japan, Schweiz, Holland, Brasilien, Frankrig og Australien.

Nb. Tallene i artiklen stammer fra Stibo Holding A/S

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S