Mød Intels Atom-processorer som (måske) slår Windows RT ihjel

Langt om længe er det lykkedes Intel at implementere firmaets egen grafik i de nyeste processorer. Det kan betyde døden for Windows RT.

Artikel top billede

SAN FRANCISCO: Intel har benyttet andendagen her på IDF, Intels årlige konference for udviklere, til at løfte sløret for den seneste generation af Atom-processorer, der har kodenavnet Bay Trail. Atom-processoren var oprindeligt den processor, som drev de populære Netbooks, men de seneste generationer kan mere end det.

Den nye model, Bay Trail, anvender Silvermont-mikroarkitekturen, hvilket giver mulighed for op til fire processorkerner, samtidig med at der kan byttes rundt på instruktionernes rækkefølge, så udførelsen optimeres.

Tidligere generationer af Intels Atom-processorer havde in-order-udførelse samtidig med færre processorkerner, der anvendte HyperThreading, som er en dårlig erstatning for flere separate processorkerner.

Bay Trail produceres i en 22 nm procesteknologi, der er den seneste fra Intel. Til nærste år skrumper processorerne igen med en faktor to til 14 nm. 

Ny kraftig grafikkerne

Det allervigtigste ved Bay Trail er dog, at Intel nu anvender samme grafikker, som firmaet bruger i Core-processorer.

Tidligere versioner af Atom-processorerne har anvendt teknologi, som Intel havde købt hos firmaet Imagination, der leverer grafikteknologi til mange andre processorer - også
de processorer, der anvender instruktionssættet fra ARM.

Med den nye grafik og den forbedrede mikroarkitektur vil Intel for alvor tage kamopen op mod ARM på markedet for tabletter og de såkaldte 2-in-1's, der primært dækker over konvertible/ hybrid computere, der kan fungere både med og
uden tastatur. 

Fordelen ved at anvende processorer fra Intel er blandt andet, at det kan lade sig gøre at anvende en original Windows 8 og ikke kun Windows 8 RT, som er specielt udviklet til ARM's instruktionssæt.

Den løsning har vi blandt andet testet i HP's Envy X2 bærbare, som var baseret på den nuværende generation af Atom-processorer og kørte en fuld Windows 8.

Bortset fra HP's høje pris var det en god oplevelse, som snildt kan matche de Windows RT-maskiner, som vi ellers har prøvet - og med den ekstra fordel, at du kan installere dine kendte Windows-programmer i stedet for at forlade dig på Windows 8 Apps. 

Se hvad den kan: Læs testen af Envy X2 her

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialist i Informations- og Datastyring i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

SOS Børnebyerne

Senior Web Performance Specialist

Københavnsområdet

Udlændingestyrelsen

Udlændingestyrelsen søger udviklingschef til Koncern IT

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job