Mød Intels Atom-processorer som (måske) slår Windows RT ihjel

Langt om længe er det lykkedes Intel at implementere firmaets egen grafik i de nyeste processorer. Det kan betyde døden for Windows RT.

Artikel top billede

SAN FRANCISCO: Intel har benyttet andendagen her på IDF, Intels årlige konference for udviklere, til at løfte sløret for den seneste generation af Atom-processorer, der har kodenavnet Bay Trail. Atom-processoren var oprindeligt den processor, som drev de populære Netbooks, men de seneste generationer kan mere end det.

Den nye model, Bay Trail, anvender Silvermont-mikroarkitekturen, hvilket giver mulighed for op til fire processorkerner, samtidig med at der kan byttes rundt på instruktionernes rækkefølge, så udførelsen optimeres.

Tidligere generationer af Intels Atom-processorer havde in-order-udførelse samtidig med færre processorkerner, der anvendte HyperThreading, som er en dårlig erstatning for flere separate processorkerner.

Bay Trail produceres i en 22 nm procesteknologi, der er den seneste fra Intel. Til nærste år skrumper processorerne igen med en faktor to til 14 nm. 

Ny kraftig grafikkerne

Det allervigtigste ved Bay Trail er dog, at Intel nu anvender samme grafikker, som firmaet bruger i Core-processorer.

Tidligere versioner af Atom-processorerne har anvendt teknologi, som Intel havde købt hos firmaet Imagination, der leverer grafikteknologi til mange andre processorer - også
de processorer, der anvender instruktionssættet fra ARM.

Med den nye grafik og den forbedrede mikroarkitektur vil Intel for alvor tage kamopen op mod ARM på markedet for tabletter og de såkaldte 2-in-1's, der primært dækker over konvertible/ hybrid computere, der kan fungere både med og
uden tastatur. 

Fordelen ved at anvende processorer fra Intel er blandt andet, at det kan lade sig gøre at anvende en original Windows 8 og ikke kun Windows 8 RT, som er specielt udviklet til ARM's instruktionssæt.

Den løsning har vi blandt andet testet i HP's Envy X2 bærbare, som var baseret på den nuværende generation af Atom-processorer og kørte en fuld Windows 8.

Bortset fra HP's høje pris var det en god oplevelse, som snildt kan matche de Windows RT-maskiner, som vi ellers har prøvet - og med den ekstra fordel, at du kan installere dine kendte Windows-programmer i stedet for at forlade dig på Windows 8 Apps. 

Se hvad den kan: Læs testen af Envy X2 her

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos