Mød Intels Atom-processorer som (måske) slår Windows RT ihjel

Langt om længe er det lykkedes Intel at implementere firmaets egen grafik i de nyeste processorer. Det kan betyde døden for Windows RT.

Artikel top billede

SAN FRANCISCO: Intel har benyttet andendagen her på IDF, Intels årlige konference for udviklere, til at løfte sløret for den seneste generation af Atom-processorer, der har kodenavnet Bay Trail. Atom-processoren var oprindeligt den processor, som drev de populære Netbooks, men de seneste generationer kan mere end det.

Den nye model, Bay Trail, anvender Silvermont-mikroarkitekturen, hvilket giver mulighed for op til fire processorkerner, samtidig med at der kan byttes rundt på instruktionernes rækkefølge, så udførelsen optimeres.

Tidligere generationer af Intels Atom-processorer havde in-order-udførelse samtidig med færre processorkerner, der anvendte HyperThreading, som er en dårlig erstatning for flere separate processorkerner.

Bay Trail produceres i en 22 nm procesteknologi, der er den seneste fra Intel. Til nærste år skrumper processorerne igen med en faktor to til 14 nm. 

Ny kraftig grafikkerne

Det allervigtigste ved Bay Trail er dog, at Intel nu anvender samme grafikker, som firmaet bruger i Core-processorer.

Tidligere versioner af Atom-processorerne har anvendt teknologi, som Intel havde købt hos firmaet Imagination, der leverer grafikteknologi til mange andre processorer - også
de processorer, der anvender instruktionssættet fra ARM.

Med den nye grafik og den forbedrede mikroarkitektur vil Intel for alvor tage kamopen op mod ARM på markedet for tabletter og de såkaldte 2-in-1's, der primært dækker over konvertible/ hybrid computere, der kan fungere både med og
uden tastatur. 

Fordelen ved at anvende processorer fra Intel er blandt andet, at det kan lade sig gøre at anvende en original Windows 8 og ikke kun Windows 8 RT, som er specielt udviklet til ARM's instruktionssæt.

Den løsning har vi blandt andet testet i HP's Envy X2 bærbare, som var baseret på den nuværende generation af Atom-processorer og kørte en fuld Windows 8.

Bortset fra HP's høje pris var det en god oplevelse, som snildt kan matche de Windows RT-maskiner, som vi ellers har prøvet - og med den ekstra fordel, at du kan installere dine kendte Windows-programmer i stedet for at forlade dig på Windows 8 Apps. 

Se hvad den kan: Læs testen af Envy X2 her

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland