Dansk CSC-selskab: Hvad skal vi lave om to år?

Fremtiden ser ikke særlig lys ud for et dansk CSC-selskab, hvis ledelse ligefrem tvivler på, hvad det skal lave om få år.

Artikel top billede

CSC Airline Solutions Denmark A/S har i dets netop offentliggjorte regnskab for 2012/13 en omsætning på 500 millioner kroner.

Men flere forhold gør, at ledelsen rent faktisk sætter spørgsmålstegn ved, hvad selskabet overhovedet skal lave få år frem i tiden.

Frem mod år 2014 forventer man resultatforbedringer.

"I efterfølgende år observerer ledelsen betydelig usikkerhed med hensyn til selskabets fremtidige aktiviteter og indtjening," skriver ledelsen i regnskabet. 

Mister storkunden SAS

CSC-selskabet har kørt med underskud i de sidste fem år - og i år lander underskuddet på 10 millioner kroner.

Det er dog bedre end året før, hvor underskuddet var 78 millioner kroner.

Selskabets væsentligste kunde, SAS, meddelte i maj 2013, at kontrakten med CSC ikke vil blive forlænget.

Kontrakten udløber den 31. janaur 2014.

Dog forventer ledelsen at levere ydelser til SAS "i en exitperiode, der ender 31. marts 2015".

Men derefter ser det altså mildt sagt usikkert ud for CSC-selskabet.

Fyringer i massevis

De store omstruktureringer hos CSC sætter fortsat også sine spor i regnskabet.

Alene i dette CSC-datterselskab fremgår det, at der er "omkostninger for selskabet på i alt 37,7 millioner kroner i form af vederlag til afskedigede medarbejdere mv".

Samtidig fremgår det af regnskabet, at et større skatteaktiv også er forbundet med væsentlig usikkerhed.

Men hvis det på et tidspunkt kan indregnes, så kan det faktisk forvandle selskabets bundlinje til et plus for første gang i årevis.

"Udskudt skatteaktiv på 31,3 millioner kroner --- vedrører hovedsageligt tidsmæssige forskydninger i regnskabsmæssige og skattemæssige værdier."

"Aktivet er ikke indregnet da der som følge af historiske underskud pt er usikkerhed knyttet til selskabets mulighed for at udnytte skatteaktivet".

Endelig fremgår det, at det er lykkedes hele CSC-koncernen i Danmark at reducere papirforbruget med 55 procent over fire år.

Omsætningen året før for CSC Airline Solutions var 521 millioner kroner.

Presseansvarlig Kim Ege Møller fra CSC Danmark oplyser i en mail, at de amerikanske børsregler forhindrer, at selskabet kommenterer på regnskaberne.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Sampension A/S

Senior specialist i beredskab og krisestyring

Københavnsområdet

KMD A/S

E2E Tester

Fyn

Banedanmark

Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

Københavnsområdet

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job