Dansk CSC-selskab: Hvad skal vi lave om to år?

Fremtiden ser ikke særlig lys ud for et dansk CSC-selskab, hvis ledelse ligefrem tvivler på, hvad det skal lave om få år.

Artikel top billede

CSC Airline Solutions Denmark A/S har i dets netop offentliggjorte regnskab for 2012/13 en omsætning på 500 millioner kroner.

Men flere forhold gør, at ledelsen rent faktisk sætter spørgsmålstegn ved, hvad selskabet overhovedet skal lave få år frem i tiden.

Frem mod år 2014 forventer man resultatforbedringer.

"I efterfølgende år observerer ledelsen betydelig usikkerhed med hensyn til selskabets fremtidige aktiviteter og indtjening," skriver ledelsen i regnskabet. 

Mister storkunden SAS

CSC-selskabet har kørt med underskud i de sidste fem år - og i år lander underskuddet på 10 millioner kroner.

Det er dog bedre end året før, hvor underskuddet var 78 millioner kroner.

Selskabets væsentligste kunde, SAS, meddelte i maj 2013, at kontrakten med CSC ikke vil blive forlænget.

Kontrakten udløber den 31. janaur 2014.

Dog forventer ledelsen at levere ydelser til SAS "i en exitperiode, der ender 31. marts 2015".

Men derefter ser det altså mildt sagt usikkert ud for CSC-selskabet.

Fyringer i massevis

De store omstruktureringer hos CSC sætter fortsat også sine spor i regnskabet.

Alene i dette CSC-datterselskab fremgår det, at der er "omkostninger for selskabet på i alt 37,7 millioner kroner i form af vederlag til afskedigede medarbejdere mv".

Samtidig fremgår det af regnskabet, at et større skatteaktiv også er forbundet med væsentlig usikkerhed.

Men hvis det på et tidspunkt kan indregnes, så kan det faktisk forvandle selskabets bundlinje til et plus for første gang i årevis.

"Udskudt skatteaktiv på 31,3 millioner kroner --- vedrører hovedsageligt tidsmæssige forskydninger i regnskabsmæssige og skattemæssige værdier."

"Aktivet er ikke indregnet da der som følge af historiske underskud pt er usikkerhed knyttet til selskabets mulighed for at udnytte skatteaktivet".

Endelig fremgår det, at det er lykkedes hele CSC-koncernen i Danmark at reducere papirforbruget med 55 procent over fire år.

Omsætningen året før for CSC Airline Solutions var 521 millioner kroner.

Presseansvarlig Kim Ege Møller fra CSC Danmark oplyser i en mail, at de amerikanske børsregler forhindrer, at selskabet kommenterer på regnskaberne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S