Dansk CSC-selskab: Hvad skal vi lave om to år?

Fremtiden ser ikke særlig lys ud for et dansk CSC-selskab, hvis ledelse ligefrem tvivler på, hvad det skal lave om få år.

Artikel top billede

CSC Airline Solutions Denmark A/S har i dets netop offentliggjorte regnskab for 2012/13 en omsætning på 500 millioner kroner.

Men flere forhold gør, at ledelsen rent faktisk sætter spørgsmålstegn ved, hvad selskabet overhovedet skal lave få år frem i tiden.

Frem mod år 2014 forventer man resultatforbedringer.

"I efterfølgende år observerer ledelsen betydelig usikkerhed med hensyn til selskabets fremtidige aktiviteter og indtjening," skriver ledelsen i regnskabet. 

Mister storkunden SAS

CSC-selskabet har kørt med underskud i de sidste fem år - og i år lander underskuddet på 10 millioner kroner.

Det er dog bedre end året før, hvor underskuddet var 78 millioner kroner.

Selskabets væsentligste kunde, SAS, meddelte i maj 2013, at kontrakten med CSC ikke vil blive forlænget.

Kontrakten udløber den 31. janaur 2014.

Dog forventer ledelsen at levere ydelser til SAS "i en exitperiode, der ender 31. marts 2015".

Men derefter ser det altså mildt sagt usikkert ud for CSC-selskabet.

Fyringer i massevis

De store omstruktureringer hos CSC sætter fortsat også sine spor i regnskabet.

Alene i dette CSC-datterselskab fremgår det, at der er "omkostninger for selskabet på i alt 37,7 millioner kroner i form af vederlag til afskedigede medarbejdere mv".

Samtidig fremgår det af regnskabet, at et større skatteaktiv også er forbundet med væsentlig usikkerhed.

Men hvis det på et tidspunkt kan indregnes, så kan det faktisk forvandle selskabets bundlinje til et plus for første gang i årevis.

"Udskudt skatteaktiv på 31,3 millioner kroner --- vedrører hovedsageligt tidsmæssige forskydninger i regnskabsmæssige og skattemæssige værdier."

"Aktivet er ikke indregnet da der som følge af historiske underskud pt er usikkerhed knyttet til selskabets mulighed for at udnytte skatteaktivet".

Endelig fremgår det, at det er lykkedes hele CSC-koncernen i Danmark at reducere papirforbruget med 55 procent over fire år.

Omsætningen året før for CSC Airline Solutions var 521 millioner kroner.

Presseansvarlig Kim Ege Møller fra CSC Danmark oplyser i en mail, at de amerikanske børsregler forhindrer, at selskabet kommenterer på regnskaberne.

Allerød Kommune

Digitaliseringschef

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

Region Sjælland

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo