Dansk CSC-selskab: Hvad skal vi lave om to år?

Fremtiden ser ikke særlig lys ud for et dansk CSC-selskab, hvis ledelse ligefrem tvivler på, hvad det skal lave om få år.

Artikel top billede

CSC Airline Solutions Denmark A/S har i dets netop offentliggjorte regnskab for 2012/13 en omsætning på 500 millioner kroner.

Men flere forhold gør, at ledelsen rent faktisk sætter spørgsmålstegn ved, hvad selskabet overhovedet skal lave få år frem i tiden.

Frem mod år 2014 forventer man resultatforbedringer.

"I efterfølgende år observerer ledelsen betydelig usikkerhed med hensyn til selskabets fremtidige aktiviteter og indtjening," skriver ledelsen i regnskabet. 

Mister storkunden SAS

CSC-selskabet har kørt med underskud i de sidste fem år - og i år lander underskuddet på 10 millioner kroner.

Det er dog bedre end året før, hvor underskuddet var 78 millioner kroner.

Selskabets væsentligste kunde, SAS, meddelte i maj 2013, at kontrakten med CSC ikke vil blive forlænget.

Kontrakten udløber den 31. janaur 2014.

Dog forventer ledelsen at levere ydelser til SAS "i en exitperiode, der ender 31. marts 2015".

Men derefter ser det altså mildt sagt usikkert ud for CSC-selskabet.

Fyringer i massevis

De store omstruktureringer hos CSC sætter fortsat også sine spor i regnskabet.

Alene i dette CSC-datterselskab fremgår det, at der er "omkostninger for selskabet på i alt 37,7 millioner kroner i form af vederlag til afskedigede medarbejdere mv".

Samtidig fremgår det af regnskabet, at et større skatteaktiv også er forbundet med væsentlig usikkerhed.

Men hvis det på et tidspunkt kan indregnes, så kan det faktisk forvandle selskabets bundlinje til et plus for første gang i årevis.

"Udskudt skatteaktiv på 31,3 millioner kroner --- vedrører hovedsageligt tidsmæssige forskydninger i regnskabsmæssige og skattemæssige værdier."

"Aktivet er ikke indregnet da der som følge af historiske underskud pt er usikkerhed knyttet til selskabets mulighed for at udnytte skatteaktivet".

Endelig fremgår det, at det er lykkedes hele CSC-koncernen i Danmark at reducere papirforbruget med 55 procent over fire år.

Omsætningen året før for CSC Airline Solutions var 521 millioner kroner.

Presseansvarlig Kim Ege Møller fra CSC Danmark oplyser i en mail, at de amerikanske børsregler forhindrer, at selskabet kommenterer på regnskaberne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

Sydjylland

Center For IT og Medicoteknologi

Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S