Sådan holder it-systemet øje med dit sprutforbrug

Når musikken spiller, kan det være svært at huske, hvor mange fadøl, der lige er blevet langet over disken på en våd aften. Derfor har Vega bygget et it-system, der holder øje med flaske-indholdet.

Artikel top billede

Barchefen på Vega, Søren Lauridsen, bruger it til at holde øje med, hvor våd aftenen blev.

På spillestedet Vega i København bliver der langet massevis af sprut over disken, når koncerterne ruller af sted.

For at holde styr på salget har Vega skabt et it-system, der kan fortælle, hvor mange rom og cola eller fadøl som festens deltagere konsumerer i løbet af en aften.

Det startede egentlig med utilfredshed med et eksisterende system, som den ansvarlige for salg i de 13 barer på Vega, Søren Lauridsen, var godt og grundigt træt af.

"Det var et stort rod, for havde man købt 10 rom og cola, så skulle man scanne hen over rom-koden ti gange og bagefter over cola ti gange. Og man kunne ikke se, om scanningen var registreret rigtigt, så vi tabte rigtigt mange penge på det," fortæller han.

Spritnyt RFID-kort

For at få styr på de mange drinks kontakter Søren Lauridsen en udvikler for at spørge, om han kan skabe en ny it-løsning.

"Vi kom frem til en løsning med berøringsfølsomme skærme og en Filemaker-server på Mac, der sad under bardisken. Systemet blev døbt Venue Manager," siger Søren Lauridsen.

I den forbindelse blev han også præsenteret for RFID-kort, som "vi på det tidspunkt aldrig havde hørt om."

Fordelen ved RFID er, at kortet aflæses trådløst. Det er en stor fordel, fordi de magnetstriber og chips, som man kender fra almindelige kreditkort, ofte giver problemer ved den fysiske kontakt i læsningen.

"RFID-løsningen var på det tidspunkt ret unik. Og løsningen er imponerende, for vi har ikke oplevet én eneste gang, at et kort ikke kan læses," fortæller Søren Lauridsen, der også var meget tilfreds med, at der nu er en skærm, så man visuelt kan kontrollere, at der er tastet rigtigt.

Computerstyret sprut

I dag kan en bar styres helt uden brug af kasseapparater.

Hver eneste gang en ansat trykker på eksempelvis 10 centiliter Jack Daniels eller Habana Club i de såkaldte 'flaske-racks' eller trykker på hanen til en fadøl, registreres salget, der via et interface går direkte ind i selve Venue Manager-systemet.

Herefter kan man efter koncerten let sammenholde pengene i kassen samt indgående kreditkortbetalinger med forbruget af drikkevarer.

Derudover skal Søren Lauridsen også afstemme det hele i forhold til en fejlrapport over spildte eller mislykkede drinks, som ikke er solgt, ligesom salg af drikkevarer i hele flasker skal optælles manuelt.

"Men det tager altså kun fem minutter at afstemme en bar. Før tog det to timer," siger barchefen, der er begejstret for den sparede tid.

Der er også udviklet et vejesystem til de flasker, der ikke er i racks, så barfolkene kan skanne stregkoden på flasken og derefter veje den.

Og da systemet kender vægtfylden og vægten på flasken, kan man let registrere salget. Tidligere måtte det gøres på øjemål, og det var mindre præcist og tidskrævende.

"Systemet laver aldrig fejl. Vores eneste udfordring har nogle gange været, hvis strømmen er gået til vores eget netværk. Vi kan dog godt registrere salg uden netværksadgang, så det er aldrig kritisk, " siger barchefen.

Styrer også lønnen

Bar-systemet er ligeledes blevet udvidet med en scanner til medarbejderkort, der så kan registrere deres timeforbrug på stedet.

"Det gør lønregnskabet meget lettere for os, fordi vi slipper for at arbejde med papirer og lister," siger Søren Lauridsen.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Statens IT

Netscaler specialist til Statens It

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics