Simpel it-løsning forandrede alt for lille dansk flyttefirma

Et lille, simpelt it-system har givet direktøren for et lille flyttefirma orden i fakturaskrivningen og fri i weekenderne. Se hvor enkelt det kan gøres, når virksomheden skal digitaliseres på en forståelig måde.

Artikel top billede

En travl hverdag med bunker af små papirlapper, der fortæller om dagens arbejde, betød weekender med masser af ekstraarbejde for direktøren i det lille flyttefirma VIKA, Lasse Møller.

Han var godt og grundigt træt af at bruge sine fridage på at tyde køresedler og skrive fakturaer.

Med fire flyttebiler og seks ansatte, der afleverer køresedler hver dag, hober opgaverne sig hurtigt op i det lille firma.

"Nogle gange kunne der gå 14 dage, inden vi fik faktureret kunden, og går der så yderligere 14 dage, inden kunden får meldt tilbage, hvis noget er i vejen. På det tidspunkt kan vi måske slet ikke huske, hvad der blev flyttet," fortæller Lasse Møller.

Derfor går han på jagt efter et it-system, der kan bruges til at indtaste fakta om ture, afsende tur-mails og overføre til fakturering i økonomisystemet E-Conomic.

Klar på en uge

I sin jagt stødte han på udvikler Claus Lavendt fra udviklingsfirmaet CODEO, der efter en briefing gik i gang med projektet.

Systemet skulle være enkelt og billigt, og derfor faldt valget på en løsning i udviklingsplatformen FileMaker.

Systemet er bygget op omkring en elektronisk kalender og indrapportering via en iPhone, og allerede en uge efter idéfasen er systemet klar til brug, fortæller Lasse Møller.

I dag styres flytningerne udelukkende via den elektroniske kalender og Apples telefon.

Og kravet om, at det ikke må være raketvidenskab at benytte løsningen, gav pote.

"Det er en kæmpe fordel, at mine folk kan indberette fra en iPhone. Nogle staver ikke særlig godt, og andre er decideret ordblinde. Så er det jo skønt, at de ikke behøver at stave til det hele, fordi der ligger en ordbog i systemet, der automatisk foreslår ord, mens de skriver," forklarer han.

Hver indtastning i systemet genererer en mail, der havner i hans egen indbakke, og information om flytningen kan herefter kopieres over i en faktura.

"Selvfølgelig skal jeg stadig rette teksten lidt til, fordi noget af det ikke er så velformuleret, men det er tusind gange lettere end det håndskrevne system."

Blod på it-tanden

I dag styres kørslerne udelukkende via den elektroniske kalender og via telefonen, når akutte ture kommer ind.

"Der er mange fordele ved at bruge it. Jeg bruger mindre tid på at diskutere regninger med kunder, og mine egne weekender kan jeg nu holde fri. Desuden har jeg fået et bedre cash-flow, fordi pengene kommer ind hurtigere. Og mine seks mand er også godt tilfredse, for de skal ikke bøvle med papirer som tidligere," siger han.

De ansatte har haft let ved at bruge deres iPhone som et arbejdsredskab, fordi de er vant til telefonerne i forvejen.

"Men de skal også i gang med at bruge løsningen på iPad. Fordelen ved iPad er, at de også kan bruge den til underholdning i bilen med film og musik, når de har ventetid. Det gør det lettere at acceptere den som værktøj i det daglige," siger Lasse Møller.

Og han har fået blod på tanden efter at have fået blik på de teknologiske muligheder.

"Det har naturligvis givet mig lyst til at overveje, hvad man ellers kunne ønske sig af udvikling. For måske skulle man udbygge det til et rigtigt kørsels-styringssystem," fortæller flyttemanden.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks