It-direktør: Derfor har enkelte profiler forladt os

Direktør for it-virksomhed virker ikke overrasket over, at profiler er gået over til en konkurrent. For det er der en god forklaring på, siger han.

Artikel top billede

Tre profiler har forladt business intelligence-virksomheden Platon og er gået til Netcompany, der vil satse stort på området.

Du kan se hvem de tre profiler er her.

Hos Platon bekræfter man skiftet.

"Det er korrekt, at der er nogle få Platon-medarbejdere, der er gået til Netcompany," udtaler administrerende direktør Michael Borges fra Platon.

Det er dog snart et halvt år siden, de forlod Platon, og dette har været almindeligt kendt i markedet næsten lige så længe, forklarer han dog.

De tre ansatte begyndte i deres nye job i går.

Ikke tillade os at være overrasket

Og Platon-direktøren virker nu heller ikke vældigt oprevet over sagen.

"Nu er det jo ikke nyt, at medarbejdere i BI-markedet skifter job, og i Platon kan vi - i vores bestræbelse på at være den førende aktør i markedet - ikke tillade os at blive overraskede over, at man med en erfaring fra Platon betragtes som attraktiv," udtaler Michael Borges.

Han peger dog på, at "baggrunden for at enkelte har forladt os er følgende":

Platon var før og under finanskrisen igennem en større international satsning. Siden har Platon ændret strategi og valgt udelukkende at fokusere på Skandinavien, hvor der er rigeligt med vækstpotentiale, ifølge direktøren.

"Et sådan strategiskifte giver selvfølgelig anledning til mange forandringer, og dette har blandt andet påvirket nogle de medarbejdere, som nu har forladt os," forklarer Michael Borges.

Stadig fagligt stærkest

Han understreger, at Platon med over 160 medarbejdere stadig er "det største og fagligt stærkeste uafhængige Business Intelligence og Information Management konsulenthus i Skandinavien".

Her peger han på for eksempel markedsundersøgelser fra Consulting League og Gartner.

"Og den position har vi den helt rigtige organisation til at bibeholde og styrke i mange år fremover," udtaler Michael Borges.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S