It-direktør: Derfor har enkelte profiler forladt os

Direktør for it-virksomhed virker ikke overrasket over, at profiler er gået over til en konkurrent. For det er der en god forklaring på, siger han.

Artikel top billede

Tre profiler har forladt business intelligence-virksomheden Platon og er gået til Netcompany, der vil satse stort på området.

Du kan se hvem de tre profiler er her.

Hos Platon bekræfter man skiftet.

"Det er korrekt, at der er nogle få Platon-medarbejdere, der er gået til Netcompany," udtaler administrerende direktør Michael Borges fra Platon.

Det er dog snart et halvt år siden, de forlod Platon, og dette har været almindeligt kendt i markedet næsten lige så længe, forklarer han dog.

De tre ansatte begyndte i deres nye job i går.

Ikke tillade os at være overrasket

Og Platon-direktøren virker nu heller ikke vældigt oprevet over sagen.

"Nu er det jo ikke nyt, at medarbejdere i BI-markedet skifter job, og i Platon kan vi - i vores bestræbelse på at være den førende aktør i markedet - ikke tillade os at blive overraskede over, at man med en erfaring fra Platon betragtes som attraktiv," udtaler Michael Borges.

Han peger dog på, at "baggrunden for at enkelte har forladt os er følgende":

Platon var før og under finanskrisen igennem en større international satsning. Siden har Platon ændret strategi og valgt udelukkende at fokusere på Skandinavien, hvor der er rigeligt med vækstpotentiale, ifølge direktøren.

"Et sådan strategiskifte giver selvfølgelig anledning til mange forandringer, og dette har blandt andet påvirket nogle de medarbejdere, som nu har forladt os," forklarer Michael Borges.

Stadig fagligt stærkest

Han understreger, at Platon med over 160 medarbejdere stadig er "det største og fagligt stærkeste uafhængige Business Intelligence og Information Management konsulenthus i Skandinavien".

Her peger han på for eksempel markedsundersøgelser fra Consulting League og Gartner.

"Og den position har vi den helt rigtige organisation til at bibeholde og styrke i mange år fremover," udtaler Michael Borges.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S