It-direktør: Derfor har enkelte profiler forladt os

Direktør for it-virksomhed virker ikke overrasket over, at profiler er gået over til en konkurrent. For det er der en god forklaring på, siger han.

Artikel top billede

Tre profiler har forladt business intelligence-virksomheden Platon og er gået til Netcompany, der vil satse stort på området.

Du kan se hvem de tre profiler er her.

Hos Platon bekræfter man skiftet.

"Det er korrekt, at der er nogle få Platon-medarbejdere, der er gået til Netcompany," udtaler administrerende direktør Michael Borges fra Platon.

Det er dog snart et halvt år siden, de forlod Platon, og dette har været almindeligt kendt i markedet næsten lige så længe, forklarer han dog.

De tre ansatte begyndte i deres nye job i går.

Ikke tillade os at være overrasket

Og Platon-direktøren virker nu heller ikke vældigt oprevet over sagen.

"Nu er det jo ikke nyt, at medarbejdere i BI-markedet skifter job, og i Platon kan vi - i vores bestræbelse på at være den førende aktør i markedet - ikke tillade os at blive overraskede over, at man med en erfaring fra Platon betragtes som attraktiv," udtaler Michael Borges.

Han peger dog på, at "baggrunden for at enkelte har forladt os er følgende":

Platon var før og under finanskrisen igennem en større international satsning. Siden har Platon ændret strategi og valgt udelukkende at fokusere på Skandinavien, hvor der er rigeligt med vækstpotentiale, ifølge direktøren.

"Et sådan strategiskifte giver selvfølgelig anledning til mange forandringer, og dette har blandt andet påvirket nogle de medarbejdere, som nu har forladt os," forklarer Michael Borges.

Stadig fagligt stærkest

Han understreger, at Platon med over 160 medarbejdere stadig er "det største og fagligt stærkeste uafhængige Business Intelligence og Information Management konsulenthus i Skandinavien".

Her peger han på for eksempel markedsundersøgelser fra Consulting League og Gartner.

"Og den position har vi den helt rigtige organisation til at bibeholde og styrke i mange år fremover," udtaler Michael Borges.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S