Gigantisk Wi-Fi-netværk på vej i Danmark

Om få måneder får YouSee-kunder netadgang utallige steder i Danmark, når virksomheden gør det muligt at koble alle kundernes Wi-Fi-netværk sammen.

Artikel top billede

YouSee udvider til foråret sin Wi-Fi-løsning fra et pilotprojekt i Varde til en fuldskala løsning i hele Danmark.

Dermed kan kunderne se frem til fri Wi-Fi på farten, så længe forbrugerens enhed befinder sig indenfor rækkevidde af de delte trådløse netværk.

"Næste sted vi ruller Wi-Fi-hotspot-løsningen ud er i Skanderborg den 15. oktober. Vi regner samtidig med, at Wi-Fi-hotspot løsningen vil være rullet ud til samtlige af vores bredbåndskunder i Danmark til april 2014," fortæller Eva Tetsche, der er afdelingsdirektør i YouSee Bredbånd.

YouSee ønsker samtidig at indlede et samarbejde med moderselskabet TDC, der skal gøre det muligt for TDC-koncernens kunder at benytte Wi-Fi-hotspots på tværs af selskaberne.

Og på europæisk plan taler YouSee i øjeblikket med flere bredbånds-virksomheder for at få etableret Wi-Fi-delenet på tværs af landegrænserne. Et konkret emne er Fon, der i øjeblikket har knap 12.000.000 Wi-Fi-hotspots.

Alle kunder får muligheden for Wi-Fi-deling

Næste skridt for YouSee's internet-deling bliver at få kunderne i Skanderborg med på vognen. Dernæst kommer turen til kunder i Esbjerg, og som sidste led følger en endnu udefineret sjællandsk by, inden projektet skal gøres landsdækkende i april 2014.

"Strategien har hele tiden været, at vi ruller det langsomt ud og skaber erfaringer. Derefter vil vi så køre det landsdækkende," fortæller Eva Tetsche.

Når kunderne aktiverer delingen i sin egen YouSee router, bliver det samtidig muligt for den enkelte kunde at benytte sig af de andre kunders Wi-Fi-netværk.

Først Danmark - Derefter Europa

Eva Tetsche kigger dog ikke kun på kunderne i YouSee selskabet selv, også moderselskabet TDC er i kikkerten.

"Nu ruller vi det ud til alle kunderne i YouSee-land, og så kigger vi på, om vi skal gøre det tilgængeligt for alle kunderne i TDC-koncernen," siger hun og fortsætter:

"YouSee's net dækker i runde tal omkring 50 procent af Danmark, hvor TDC dækker størstedelen af landet."

Men ambitionerne rækker dog langt ud over de danske grænser.

"Vi arbejder med en 2-steps udrulningsplan, først nationalt og derefter ud i Europa. En mulig partner er Fon, men vi taler også med andre i øjeblikket." fortæller Eva Tetsche.

Pilotprojekt giver blod på tanden

Brugerne i Varde har taget godt mod projektet. I dag er det godt hver tiende YouSee kunde, der har aktiveret muligheden for Wi-Fi-deling.

Og det er sket uden den helt store markedsføring fra virksomheden selv.

"Vi har kun sendt et introduktionsbrev til kunderne, så aktiveringerne er sket stort set uden markedsføring," siger Eva Tetsche.

Hvis tendenserne fra pilotprojektet holder, når den landsdækkende løsning bliver aktiveret til foråret, vil det betyde, at 40.000 ud af i alt 400.000 bredbåndskunder aktiverer dele-Wi-Fi.

Læs også:

YouSee: Derfor er vi Danmarks bedste bredbåndsselskab

København vil give dig gratis WiFi

Sådan vil YouSee lade kunderne dele trådløse netværk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect