Gigantisk Wi-Fi-netværk på vej i Danmark

Om få måneder får YouSee-kunder netadgang utallige steder i Danmark, når virksomheden gør det muligt at koble alle kundernes Wi-Fi-netværk sammen.

Artikel top billede

YouSee udvider til foråret sin Wi-Fi-løsning fra et pilotprojekt i Varde til en fuldskala løsning i hele Danmark.

Dermed kan kunderne se frem til fri Wi-Fi på farten, så længe forbrugerens enhed befinder sig indenfor rækkevidde af de delte trådløse netværk.

"Næste sted vi ruller Wi-Fi-hotspot-løsningen ud er i Skanderborg den 15. oktober. Vi regner samtidig med, at Wi-Fi-hotspot løsningen vil være rullet ud til samtlige af vores bredbåndskunder i Danmark til april 2014," fortæller Eva Tetsche, der er afdelingsdirektør i YouSee Bredbånd.

YouSee ønsker samtidig at indlede et samarbejde med moderselskabet TDC, der skal gøre det muligt for TDC-koncernens kunder at benytte Wi-Fi-hotspots på tværs af selskaberne.

Og på europæisk plan taler YouSee i øjeblikket med flere bredbånds-virksomheder for at få etableret Wi-Fi-delenet på tværs af landegrænserne. Et konkret emne er Fon, der i øjeblikket har knap 12.000.000 Wi-Fi-hotspots.

Alle kunder får muligheden for Wi-Fi-deling

Næste skridt for YouSee's internet-deling bliver at få kunderne i Skanderborg med på vognen. Dernæst kommer turen til kunder i Esbjerg, og som sidste led følger en endnu udefineret sjællandsk by, inden projektet skal gøres landsdækkende i april 2014.

"Strategien har hele tiden været, at vi ruller det langsomt ud og skaber erfaringer. Derefter vil vi så køre det landsdækkende," fortæller Eva Tetsche.

Når kunderne aktiverer delingen i sin egen YouSee router, bliver det samtidig muligt for den enkelte kunde at benytte sig af de andre kunders Wi-Fi-netværk.

Først Danmark - Derefter Europa

Eva Tetsche kigger dog ikke kun på kunderne i YouSee selskabet selv, også moderselskabet TDC er i kikkerten.

"Nu ruller vi det ud til alle kunderne i YouSee-land, og så kigger vi på, om vi skal gøre det tilgængeligt for alle kunderne i TDC-koncernen," siger hun og fortsætter:

"YouSee's net dækker i runde tal omkring 50 procent af Danmark, hvor TDC dækker størstedelen af landet."

Men ambitionerne rækker dog langt ud over de danske grænser.

"Vi arbejder med en 2-steps udrulningsplan, først nationalt og derefter ud i Europa. En mulig partner er Fon, men vi taler også med andre i øjeblikket." fortæller Eva Tetsche.

Pilotprojekt giver blod på tanden

Brugerne i Varde har taget godt mod projektet. I dag er det godt hver tiende YouSee kunde, der har aktiveret muligheden for Wi-Fi-deling.

Og det er sket uden den helt store markedsføring fra virksomheden selv.

"Vi har kun sendt et introduktionsbrev til kunderne, så aktiveringerne er sket stort set uden markedsføring," siger Eva Tetsche.

Hvis tendenserne fra pilotprojektet holder, når den landsdækkende løsning bliver aktiveret til foråret, vil det betyde, at 40.000 ud af i alt 400.000 bredbåndskunder aktiverer dele-Wi-Fi.

Læs også:

YouSee: Derfor er vi Danmarks bedste bredbåndsselskab

København vil give dig gratis WiFi

Sådan vil YouSee lade kunderne dele trådløse netværk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job