Gigantisk Wi-Fi-netværk på vej i Danmark

Om få måneder får YouSee-kunder netadgang utallige steder i Danmark, når virksomheden gør det muligt at koble alle kundernes Wi-Fi-netværk sammen.

Artikel top billede

YouSee udvider til foråret sin Wi-Fi-løsning fra et pilotprojekt i Varde til en fuldskala løsning i hele Danmark.

Dermed kan kunderne se frem til fri Wi-Fi på farten, så længe forbrugerens enhed befinder sig indenfor rækkevidde af de delte trådløse netværk.

"Næste sted vi ruller Wi-Fi-hotspot-løsningen ud er i Skanderborg den 15. oktober. Vi regner samtidig med, at Wi-Fi-hotspot løsningen vil være rullet ud til samtlige af vores bredbåndskunder i Danmark til april 2014," fortæller Eva Tetsche, der er afdelingsdirektør i YouSee Bredbånd.

YouSee ønsker samtidig at indlede et samarbejde med moderselskabet TDC, der skal gøre det muligt for TDC-koncernens kunder at benytte Wi-Fi-hotspots på tværs af selskaberne.

Og på europæisk plan taler YouSee i øjeblikket med flere bredbånds-virksomheder for at få etableret Wi-Fi-delenet på tværs af landegrænserne. Et konkret emne er Fon, der i øjeblikket har knap 12.000.000 Wi-Fi-hotspots.

Alle kunder får muligheden for Wi-Fi-deling

Næste skridt for YouSee's internet-deling bliver at få kunderne i Skanderborg med på vognen. Dernæst kommer turen til kunder i Esbjerg, og som sidste led følger en endnu udefineret sjællandsk by, inden projektet skal gøres landsdækkende i april 2014.

"Strategien har hele tiden været, at vi ruller det langsomt ud og skaber erfaringer. Derefter vil vi så køre det landsdækkende," fortæller Eva Tetsche.

Når kunderne aktiverer delingen i sin egen YouSee router, bliver det samtidig muligt for den enkelte kunde at benytte sig af de andre kunders Wi-Fi-netværk.

Først Danmark - Derefter Europa

Eva Tetsche kigger dog ikke kun på kunderne i YouSee selskabet selv, også moderselskabet TDC er i kikkerten.

"Nu ruller vi det ud til alle kunderne i YouSee-land, og så kigger vi på, om vi skal gøre det tilgængeligt for alle kunderne i TDC-koncernen," siger hun og fortsætter:

"YouSee's net dækker i runde tal omkring 50 procent af Danmark, hvor TDC dækker størstedelen af landet."

Men ambitionerne rækker dog langt ud over de danske grænser.

"Vi arbejder med en 2-steps udrulningsplan, først nationalt og derefter ud i Europa. En mulig partner er Fon, men vi taler også med andre i øjeblikket." fortæller Eva Tetsche.

Pilotprojekt giver blod på tanden

Brugerne i Varde har taget godt mod projektet. I dag er det godt hver tiende YouSee kunde, der har aktiveret muligheden for Wi-Fi-deling.

Og det er sket uden den helt store markedsføring fra virksomheden selv.

"Vi har kun sendt et introduktionsbrev til kunderne, så aktiveringerne er sket stort set uden markedsføring," siger Eva Tetsche.

Hvis tendenserne fra pilotprojektet holder, når den landsdækkende løsning bliver aktiveret til foråret, vil det betyde, at 40.000 ud af i alt 400.000 bredbåndskunder aktiverer dele-Wi-Fi.

Læs også:

YouSee: Derfor er vi Danmarks bedste bredbåndsselskab

København vil give dig gratis WiFi

Sådan vil YouSee lade kunderne dele trådløse netværk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse