IBM: Denne teknologi bliver en revolution

It-giganten IBM vil revolutionere computersystemerne gennem såkaldt kognitiv teknologi. Jeopardy-computeren Watson kan ende som finansrådgiver.

Artikel top billede

Doktor Matthias Kaiserswerth - IBM Research

Zürich: IBM vil forvandle tankespil og fremtidsvisioner til virkelighed, og gennem såkaldt cognitive computing gør it-giganten maskiner intelligente gennem evnen til at lære.

"Vi bliver hele tiden bedre til at få vores systemer til at opfatte, huske, bedømme og lære," siger doktor Matthias Kaiserswerth, der er direktør hos IBM Research i Schweiz.

Forskerne fra IBM forudser, at de næste ti år vil byde på store landvindinger for cognitive computing, og de ser store muligheder for at kunne bruge teknologien i blandt andet finanssektoren og medicinalindustrien.

For IBM handler fremtiden derfor ikke bare om at bruge computerkraften til rå databehandling. Nu skal systemerne tænke selv.

Sådan vinder kognitiv maskine over Jeopardy-mestre

Den kognitive teknologi træder stadig sine barnesko, og selvom IBM kalder det fremtidens teknologi, mangler virksomheden stadig at etablere og udvikle løsningerne til decideret forretningsbrug.

IBM's mest fremskredne og konkrete projekt omkring teknologien er projektet Watson, der blandt andet er blevet markedsført i det verdensberømte Jeopardy-program, hvor den høvlede de to andre menneskelige deltagere eftertrykkeligt.

"Vi tog alle spørgsmål og korrekte svar fra Jeopardy gennem tiderne og gemte det i Watsons database. På den måde kunne vi se, hvilke kilder der er de bedste. Om det eksempelvis var Wikipedia, IMDB eller helt andre," fortæller Matthias Kaiserswerth.

Maskinen bliver finansrådgiver

"I sundhedssektoren vil Watson være en revolution. Systemet kan give lægerne information, som ligger ud over deres uddannelse og formidle patienternes personlige data," mener Matthias Kaiserswerth og fortsætter:

"I finanssektoren kigger vi på at gøre Watson til finansrådgiver."

I øjeblikket er det blot et tankespil fra IBM's side, men virksomheden tror på teknologien og er overbevist om, at de kognitive systemer går en gylden fremtid i møde.

"De sidste 10 år har bragt så mange ting, som vi ikke havde forestillet os. Og tænk hvad de næste 10 år giver os med al den nye teknologi," siger Matthias Kaiserswerth.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse