It-giganter ville hemmeligholde danske priser

Statens It har hemmeligholdt prisoplysninger fra et udbud hvor NNIT, CSC, Netcompany, KMD og Atos konkurrerede. Ingen ville have priserne frem. Men det skulle de, mener nævn.

Artikel top billede

En afgørelse fra Klagenævn for Udbud er pligtlæsning for både offentlige it-kunder og leverandører til det offentlige.

For afgørelsen slår fast, at offentligheden har ret til indsigt i priser givet under offentlige udbud.

Statens It ville i første omgang hemmeligholde priser fra it-leverandører i et udbud.

Men i afgørelsen fremgår det, at de samlede priser i fem leverandørers tilbud, altså skal offentliggøres.

Endvidere slår Klagenævnet fast, at it-leverandører og kunder ikke skal forvente et lukket proces under udbud.

"Udgangspunktet er, at der skal gives fuld indsigt i alle dokumenter, hvilket en leverandør som tilbudsgiver må være indstillet på at tage højde for ved sine angivelser i tilbuddet," skriver klagenævnet i sin afgørelse.

Samlede priser skal frem i lyset

Samtidig medsendes pris-oplysningerne i et udbud under en rammeaftale hos Statens It, der drejer sig om Statstidende.dk.

"Aktindsigt i den "samlede tilbudssum for det vindende tilbud samt for alle de indkomne tilbud" kan ikke antages at medføre en så væsentlig risiko for økonomiske tab for tilbudsgiverne, at dette kan begrunde en undtagelse fra aktindsigt under henvisning til §§12 og 13 i offentlighedsloven".

De fem leverandører har ellers alle indsendt deres juridiske argumenter for at priser skulle hemmeligholdes - som Statens It altså også har argumenteret for.

Af de offentliggjorte priser kan man se, at CSC's bud var seks gange lavere end buddet fra Netcompany.

Tjek alle priserne i afgørelsen her.

Leverandørerne gjorde over for klagenævnet meget ud af, at oplysningerne ikke måtte komme frem i lyset.

Firmaer kæmper imod åbenhed

Klagenævnet bad således de fem firmaer om deres bemærkninger i klagesagen.

"Atos finder generelt, at det materiale som er udarbejdet i forbindelse med afgivelse af tilbud i ovennævnte sag er fortroligt, og at der derfor ikke bør udleveres noget tilbudsmateriale eller bilag i forbindelse med anmodning om aktindsigt."

Specifikt finder Atos, at blandt andet tilbudspriser udgør "erhvervshemmeligheder".

"En eventuel offentliggørelse eller videregivelse af disse oplysninger til tredjemand, vil kunne skade Atos's forretning og konkurrencesituation", hedder det.

Gennemsigtighed via samlede priser

CSC, der ellers viste sig at være billigst, ifølge Statens Its opgørelse, lader det at være af nogenlunde samme opfattelse og pointerer videre:

"Da kompleksiteten i det afholdte miniudbud om Statstidende.dk ikke er særlig stor, er det dog yderligere CSC's vurdering, at der er en risiko for at der skabes en gennemsigtighed omkring disse enhedspriser, såfremt der gives aktindsigt i de samlede priser."

Også KMD angiver, at man "vil lide økonomisk skade af betydning" - hvis der er for meget åbenhed om priser og det afgivne udbudsmateriale.

Hos Netcompany fremfører man, at selskabet "modvilligt - i fremtiden også [kan] blive tvunget til at søge aktindsigt i konkurrenter tilbud, alene for ikke at være stillet dårligere end dem, som kigger/kan kigge os over skulderen som følge af aktindsigt i vores tilbud."

Det vil være en udvikling, som er "meget beklagelig for alle parter", hedder det.

Også NNIT afviser indsigt i det afgivne udbudsmateriale.

Endelig har kunden - Statens It- også fremført et argument om, at åbenhed faktisk vil skade dets økonomi.

Men også det argument er blevet blevet fejet af bordet af klagenævnet.

Her er hele afgørelsen

Computerworld har valgt at offentliggøre hele afgørelsen fra Klagenævn for Udbud, så andre myndigheder og virksomheder, kan orientere sig i den primære kilde.

Ergo kan alle se, at retspraksis, ifølge afgørelsen, på området er meget tydelig.

Her kan du downloade afgørelsen i sin fulde længde.

Netcompany: Vi vil ikke begynde at søge
Hos CSC, KMD og Atos har man ingen kommentarer til artiklen.

Hos Netcompany afviser man teksten i afgørelsen fra Klagenævn for Udbud, der drejer sig om at selskabet kan "blive tvunget til at søge aktindsigt i konkurrenter tilbud".

"Det er nu ikke helt rigtigt," forklarer direktør André Rogaczewski fra Netcompany.

"Hos Netcompany har vi ikke og vil ikke ty til at søge aktindsigt med henblik på at se på konkurrenternes tilbud," lover han.

Der er et betragteligt stort stykke arbejde og udgifter forbundet med ethvert ønske om aktindsigt både for kunden og for de involverede leverandører, og derfor bør muligheden kun benyttes dersom, der er mistanke om, at tingene ikke er foregået på korrekt og retfærdig vis, mener han.

"Derudover er mange af tilbuddene forholdsvist komplekse og sammenligninger af pris og forhold er vanskelige uden et stort stykke arbejde, som kun foretages af kunden og / eller dennes rådgivere," lyder det.

Statens It trækker på Kammeradvokat

Hos Statens It har vicedirektør Søren Ulrich Vulff er par kommentarer til sagen.

"Statens It er ikke enig i afgørelsen fra Klagenævnet for Udbud, og derfor anmoder vi med bistand fra kammeradvokaten om at få sagen genbehandlet," forklarer han.

Endelig mener Statens It ikke, at klagenævnet skulle have sendt priserne til Computerworld i forbindelse med afgørelsen.

"Vi mener desuden, det er problematisk, at Klagenævnet for Udbud har sendt oplysningerne fra leverandørernes tilbud direkte til Computerworld, fordi vi netop gerne vil have muligheden for få at behandlet sagen igen," lyder det videre i en mail.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Support Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S