DI-chef beklager udtalelse om overvågning

Den øverste ansvarlige for DI ITEK beklager og dementerer en række påstande om industrispionage mod danske virksomheder.

Artikel top billede

Tom Togsverd, der er direktør for DI ITEK, har i dag haft svært ved at forklare en række påstande, der er rettet direkte imod danske og amerikanske efterretningstjenester.

I går berettede direktøren til Politiken, at den amerikanske efterretningstjeneste, NSA, udnytter sine overvågningsbeføjelser til at bedrive industrispionage direkte mod danske virksomheder.

Derudover kunne Tom Togsverd samtidig berette, hvordan dansk efterretningsvæsen uden tøven vil udlevere virksomhedskritiske informationer til amerikanerne, hvis NSA eller andre myndigheder efterspørger dem.

Men nu trækker direktøren alt tilbage i et dementi, der er udsendt via et DI Itek nyhedsbrev.

"Jeg beklager, hvis mine udtalelser har givet det indtryk," skriver Tom Togsverd i sit dementi.

DI Itek har ingen dokumentation

"Jeg har ikke dokumentation for, at den amerikanske efterretningstjeneste skulle have indhentet oplysninger fra danske virksomheder og videregivet dem til amerikanske virksomheder," skriver Tom Togsverd i nyhedsbrevet.

Forinden nåede direktøren at optræde i DR2 Morgen, hvor direktøren ligeledes havde svært ved at forklare sig.

"Jeg står ikke med en rygende pistol, men jeg har hørt leverandører og kunder fortælle, hvad de har været ude for," sagde direktøren til DR2 Morgen.

Men selv om Tom Togsverd tilsyneladende ikke har kendskab til reel industrispionage, forhindrede det ikke direktøren i at fremsætte gisninger:

"Jeg har ikke fået henvendelser, men vi har diskuteret det her i 13 år. Det kan være information omkring virksomhedsovertagelser, hvor der er smuttet information den forkerte vej," sagde Tom Togsverd til DR2.

Trækker alle påstande tilbage

Men nu beklager direktøren sine udtalelser.

"Jeg har ikke dokumentation for, at den amerikanske efterretningstjeneste skulle have indhentet oplysninger fra danske virksomheder og videregivet dem til amerikanske virksomheder," skriver direktøren i et nyhedsbrev og fortsætter:

"Jeg har heller ikke viden om eller ønsket at give indtryk af, at den danske efterretningsretningstjeneste har videregivet oplysninger, som på nogen måde er blevet misbrugt til kommercielle formål."

Nyhedsbrevet slutter med følgende opfordring til danske virksomheder om at være opmærksomme på datasikkerheden:

"Min intention har alene været at gøre virksomhederne opmærksomme på den stadig større udfordring med datasikkerheden, så de skærper sikkerhedsniveauet for deres følsomme oplysninger," afsluttes direktørens dementi.

Computerworld har efterfølgende forsøgt at få en kommentar fra Tom Togsverd, men Dansk Industris presseafdeling meddeler, at direktøren ikke giver flere interviews om sagen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse