Nabo-hjælp til NemID: Pas på disse to ting

Det er helt fint at få nabo-hjælp til at oprette sin NemID, men to sikkerhedspunkter skal overholdes, påpeger kontorchef.

Artikel top billede

I disse dage er belastningen på NemID-supporten hos Nets enorm - ikke mindst grundet mange virksomheders oprettelse af digital post.

Men skulle du som privat borger også have behov for vejledning, er såkaldt "nabo-hjælp" til NemID en oplagt løsning.

Det være sig hjælp fra familie og venner, men også mange af landets bibliotekte tilbyder hjælp til NemID.

Hos Digitaliseringsstyrelsen oplyser kontorchef Cecile Christensen, at man gerne må få hjælp til oprettelsen af NemID.

Men to krav skal overholdes:

"Man skal selv være i stand til at lave og huske sin adgangskode."

Og:

"Adgangskoden må man ikke dele med eller overlade til andre." påpeger hun.

Men hvis det er overholdt, skulle der ifølge Digitaliseringsstyrelsen ingen sikkerhedsproblemer være med at få nabo-hjælp til it-nøglen, der ellers kan give adgang til meget personlige oplysninger, alle ens data og sågar ens identitet på nettet.

Faktisk må man gerne få hjælpen på en computer, der tilhører andre end en selv.

"Ja, det betyder ikke noget i bestillingsflowet. I forbindelse med aktivering betyder det ikke noget, med mindre det er en nøglefilsløsning, hvor nøglefilen jo bliver installeret på computeren. Og så skal det jo altid være en computer med opdaterede programmer, antivirus med videre," forklarer kontorchefen.

Så de borgere, der ikke vil bruge Nets NemID-support eller hellere bare vil have hjælp fra nabo, venner eller familie, kan altså uden sikkerhedsrisici få det.

Blot skal de huske på de to ovennævnte punkter.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Red Barnet

IT Support Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job