Fagforening: Vis os antallet af udlændinge i it-firmaer

I dag er der ikke åbenhed om, hvor mange it-folk der får arbejdstilladelser hos navngivne danske it-virksomheder. Men det bør der være i fremtiden, mener HK. DI er uenig.

Artikel top billede

I fremtiden skal statistikken over arbejdstilladelser også indeholde en liste over, hvilke it-virksomheder der har søgt om arbejdstilladelser fra udenlandske it-folk.

Forslaget kommer fra fagforeningen HK, der oplyser, at 59 procent af de ansatte hos Tata i Danmark har arbejdstilladelser og kommer fra Indien.

Imidlertid kalder bølgen af fyringsrunder hos danske it-giganter også på mere åbenhed, mener HK. 

"For fyrer man danske ansatte for derefter at hyre billigere arbejdskraft fra udlandet," spørger Kim Jung Olsen fra HK/Privat.
 
På politisk dagsorden
Foreningen kender ikke til alle de tilsvarende tal fra andre it-virksomheder, som man gjorde vedrørende Tata.

Og såfremt it-virksomhederne intet har at skjule, bør virksomhederne da gå ind for åbenhed på området, mener HK/Privat.

"Netop dette område vil blive drøftet det næste halve års tid politisk. Vores bud er blandt andet mere åbenhed," udtaler Kim Jung Olsen fra HK.

Dansk Industri: "Helt ude i skoven"

Hos ITEK under Dansk Industri kalder man HKs forslag "helt ude i skoven".

"Jeg synes, det er helt i skoven at pålægge virksomhederne at skulle oplyse om arbejdstilladelser og antal udenlandske medarbejdere," udtaler direktør Tom Togsverd fra ITEK til Computerworld.

"Det ville i givet fald være diskrimination og en brændemærkning af udenlandske medarbejdere, der må opleve, at de "kriminaliseres" som nogle, der tager jobs fra danske medarbejdere," mener han.

Hermed ville det gå stik imod alle de bestræbelser, som ITEK gør sig for at gøre det attraktivt for udenlandske medarbejdere at komme til Danmark og arbejde, forklarer han.

Forkert præmis

"I øvrigt mener jeg, at HK's præmis er forkert: Jeg kender ingen eksempler på, at danske virksomheder afskediger danskere for at ansætte udlændinge til at varetage samme opgaver."

"Det ville formentlig også være ulovligt. Derimod kender jeg rigtig mange eksempler på, at opgaver outsources/offshores til en partner, der så lægger opgaverne i et lavomkostningsland. Men det er jo en helt anden sag," forklarer ITEK-direktøren.

I øvrigt er alle arbejdstilladelser til medarbejdere fra tredjeverdenslande betinget af, at der arbejdes under danske løn- og ansættelsesvilkår, understreger han.

"Også på dette punkt er HK galt afmarcheret med sine insinuationer om, at danske medarbejdere erstattes af udlændinge," siger Tom Togsverd.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S