Fagforening: Vis os antallet af udlændinge i it-firmaer

I dag er der ikke åbenhed om, hvor mange it-folk der får arbejdstilladelser hos navngivne danske it-virksomheder. Men det bør der være i fremtiden, mener HK. DI er uenig.

Artikel top billede

I fremtiden skal statistikken over arbejdstilladelser også indeholde en liste over, hvilke it-virksomheder der har søgt om arbejdstilladelser fra udenlandske it-folk.

Forslaget kommer fra fagforeningen HK, der oplyser, at 59 procent af de ansatte hos Tata i Danmark har arbejdstilladelser og kommer fra Indien.

Imidlertid kalder bølgen af fyringsrunder hos danske it-giganter også på mere åbenhed, mener HK. 

"For fyrer man danske ansatte for derefter at hyre billigere arbejdskraft fra udlandet," spørger Kim Jung Olsen fra HK/Privat.
 
På politisk dagsorden
Foreningen kender ikke til alle de tilsvarende tal fra andre it-virksomheder, som man gjorde vedrørende Tata.

Og såfremt it-virksomhederne intet har at skjule, bør virksomhederne da gå ind for åbenhed på området, mener HK/Privat.

"Netop dette område vil blive drøftet det næste halve års tid politisk. Vores bud er blandt andet mere åbenhed," udtaler Kim Jung Olsen fra HK.

Dansk Industri: "Helt ude i skoven"

Hos ITEK under Dansk Industri kalder man HKs forslag "helt ude i skoven".

"Jeg synes, det er helt i skoven at pålægge virksomhederne at skulle oplyse om arbejdstilladelser og antal udenlandske medarbejdere," udtaler direktør Tom Togsverd fra ITEK til Computerworld.

"Det ville i givet fald være diskrimination og en brændemærkning af udenlandske medarbejdere, der må opleve, at de "kriminaliseres" som nogle, der tager jobs fra danske medarbejdere," mener han.

Hermed ville det gå stik imod alle de bestræbelser, som ITEK gør sig for at gøre det attraktivt for udenlandske medarbejdere at komme til Danmark og arbejde, forklarer han.

Forkert præmis

"I øvrigt mener jeg, at HK's præmis er forkert: Jeg kender ingen eksempler på, at danske virksomheder afskediger danskere for at ansætte udlændinge til at varetage samme opgaver."

"Det ville formentlig også være ulovligt. Derimod kender jeg rigtig mange eksempler på, at opgaver outsources/offshores til en partner, der så lægger opgaverne i et lavomkostningsland. Men det er jo en helt anden sag," forklarer ITEK-direktøren.

I øvrigt er alle arbejdstilladelser til medarbejdere fra tredjeverdenslande betinget af, at der arbejdes under danske løn- og ansættelsesvilkår, understreger han.

"Også på dette punkt er HK galt afmarcheret med sine insinuationer om, at danske medarbejdere erstattes af udlændinge," siger Tom Togsverd.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S