Fagforening: Vis os antallet af udlændinge i it-firmaer

I dag er der ikke åbenhed om, hvor mange it-folk der får arbejdstilladelser hos navngivne danske it-virksomheder. Men det bør der være i fremtiden, mener HK. DI er uenig.

Artikel top billede

I fremtiden skal statistikken over arbejdstilladelser også indeholde en liste over, hvilke it-virksomheder der har søgt om arbejdstilladelser fra udenlandske it-folk.

Forslaget kommer fra fagforeningen HK, der oplyser, at 59 procent af de ansatte hos Tata i Danmark har arbejdstilladelser og kommer fra Indien.

Imidlertid kalder bølgen af fyringsrunder hos danske it-giganter også på mere åbenhed, mener HK. 

"For fyrer man danske ansatte for derefter at hyre billigere arbejdskraft fra udlandet," spørger Kim Jung Olsen fra HK/Privat.
 
På politisk dagsorden
Foreningen kender ikke til alle de tilsvarende tal fra andre it-virksomheder, som man gjorde vedrørende Tata.

Og såfremt it-virksomhederne intet har at skjule, bør virksomhederne da gå ind for åbenhed på området, mener HK/Privat.

"Netop dette område vil blive drøftet det næste halve års tid politisk. Vores bud er blandt andet mere åbenhed," udtaler Kim Jung Olsen fra HK.

Dansk Industri: "Helt ude i skoven"

Hos ITEK under Dansk Industri kalder man HKs forslag "helt ude i skoven".

"Jeg synes, det er helt i skoven at pålægge virksomhederne at skulle oplyse om arbejdstilladelser og antal udenlandske medarbejdere," udtaler direktør Tom Togsverd fra ITEK til Computerworld.

"Det ville i givet fald være diskrimination og en brændemærkning af udenlandske medarbejdere, der må opleve, at de "kriminaliseres" som nogle, der tager jobs fra danske medarbejdere," mener han.

Hermed ville det gå stik imod alle de bestræbelser, som ITEK gør sig for at gøre det attraktivt for udenlandske medarbejdere at komme til Danmark og arbejde, forklarer han.

Forkert præmis

"I øvrigt mener jeg, at HK's præmis er forkert: Jeg kender ingen eksempler på, at danske virksomheder afskediger danskere for at ansætte udlændinge til at varetage samme opgaver."

"Det ville formentlig også være ulovligt. Derimod kender jeg rigtig mange eksempler på, at opgaver outsources/offshores til en partner, der så lægger opgaverne i et lavomkostningsland. Men det er jo en helt anden sag," forklarer ITEK-direktøren.

I øvrigt er alle arbejdstilladelser til medarbejdere fra tredjeverdenslande betinget af, at der arbejdes under danske løn- og ansættelsesvilkår, understreger han.

"Også på dette punkt er HK galt afmarcheret med sine insinuationer om, at danske medarbejdere erstattes af udlændinge," siger Tom Togsverd.

Læses lige nu

    Annonce

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job