Konkurrence om gadgets skal lokke danskerne til digital post

En konkurrence med navnet "Jagten på Danmarks mest digitale borgere" skal få borgere til at oprette den obligatoriske digitale post.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

I stedet for dummebøder til Danmarks mest fodslæbende it-folk vil Digitaliseringsstyrelsen nu love en gulerod til den kommune, der i perioden fra 25. november 2013 til 25. januar 2014, får flest borgere til at oprette en digital post.

Guleroden består i, at vinder-kommunen kan prale med at have "Danmarks mest digitale borgere", "når de skal promovere kommunen".

"Der udvikles et grafisk koncept, som vinderkommunerne kan bruge på deres hjemmeside og i e-mailsignaturer," skriver arrangøren Digitaliseringsstyrelsen.

Samtidig kan borgere i vinder-kommunen være heldige.

Flere gadgets

"I vinderkommunerne vil der yderligere blive trukket lod om flere gadgets blandt de borgere, der har en digital postkasse," hedder det i meddelelsen fra styrelsen.

I øvrigt kåres både den kommune, hvor flest har tilmeldt sig, men også den kommune med procentvis størst fremgang hædres.

Selve formålet er - sammen med en tilhørende oplysningskampagne - at få borgerne til at tilmelde sig den obligatoriske post, der er deadline på i slutningen af 2014.

Lige nu kæmper mange virksomheder som bekendt med digital post - for her var fristen den 1. november 2013, men det nåede tusindvis af firmaer altså ikke.

Hele ideen med de obligatorisk postkasser er at skabe effektiviseringer for samfundet, da papirbreve vil blive udfaset.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Midtjylland

Vallensbæk Kommune

Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S