Konkurrence om gadgets skal lokke danskerne til digital post

En konkurrence med navnet "Jagten på Danmarks mest digitale borgere" skal få borgere til at oprette den obligatoriske digitale post.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

I stedet for dummebøder til Danmarks mest fodslæbende it-folk vil Digitaliseringsstyrelsen nu love en gulerod til den kommune, der i perioden fra 25. november 2013 til 25. januar 2014, får flest borgere til at oprette en digital post.

Guleroden består i, at vinder-kommunen kan prale med at have "Danmarks mest digitale borgere", "når de skal promovere kommunen".

"Der udvikles et grafisk koncept, som vinderkommunerne kan bruge på deres hjemmeside og i e-mailsignaturer," skriver arrangøren Digitaliseringsstyrelsen.

Samtidig kan borgere i vinder-kommunen være heldige.

Flere gadgets

"I vinderkommunerne vil der yderligere blive trukket lod om flere gadgets blandt de borgere, der har en digital postkasse," hedder det i meddelelsen fra styrelsen.

I øvrigt kåres både den kommune, hvor flest har tilmeldt sig, men også den kommune med procentvis størst fremgang hædres.

Selve formålet er - sammen med en tilhørende oplysningskampagne - at få borgerne til at tilmelde sig den obligatoriske post, der er deadline på i slutningen af 2014.

Lige nu kæmper mange virksomheder som bekendt med digital post - for her var fristen den 1. november 2013, men det nåede tusindvis af firmaer altså ikke.

Hele ideen med de obligatorisk postkasser er at skabe effektiviseringer for samfundet, da papirbreve vil blive udfaset.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S