Konkurrence om gadgets skal lokke danskerne til digital post

En konkurrence med navnet "Jagten på Danmarks mest digitale borgere" skal få borgere til at oprette den obligatoriske digitale post.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

I stedet for dummebøder til Danmarks mest fodslæbende it-folk vil Digitaliseringsstyrelsen nu love en gulerod til den kommune, der i perioden fra 25. november 2013 til 25. januar 2014, får flest borgere til at oprette en digital post.

Guleroden består i, at vinder-kommunen kan prale med at have "Danmarks mest digitale borgere", "når de skal promovere kommunen".

"Der udvikles et grafisk koncept, som vinderkommunerne kan bruge på deres hjemmeside og i e-mailsignaturer," skriver arrangøren Digitaliseringsstyrelsen.

Samtidig kan borgere i vinder-kommunen være heldige.

Flere gadgets

"I vinderkommunerne vil der yderligere blive trukket lod om flere gadgets blandt de borgere, der har en digital postkasse," hedder det i meddelelsen fra styrelsen.

I øvrigt kåres både den kommune, hvor flest har tilmeldt sig, men også den kommune med procentvis størst fremgang hædres.

Selve formålet er - sammen med en tilhørende oplysningskampagne - at få borgerne til at tilmelde sig den obligatoriske post, der er deadline på i slutningen af 2014.

Lige nu kæmper mange virksomheder som bekendt med digital post - for her var fristen den 1. november 2013, men det nåede tusindvis af firmaer altså ikke.

Hele ideen med de obligatorisk postkasser er at skabe effektiviseringer for samfundet, da papirbreve vil blive udfaset.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S