Narko-website åbner igen med ny krypteringsfunktion

Det blev til en kold tyrker af en måneds varighed. Nu er online narko-handelsplads tilbage og med et endnu stærkere skjold mod myndighedernes indblanding.

Artikel top billede

Så er der igen narko til web-hipsterne, fristes man til at sige.

For en god måned siden blev det kontroversielle websted Silk Road lukket af FBI.

Silk Road var berygtet for at være en anonym markedsplads for handel med blandt andet narkotika.

Men nu genopstår online-kurerertjenesten i version 2.0.

Det skriver blandt andet Forbes og BBC.

I forbindelse med lukningen tidligere på året blev den 29-årige bagmand Ross Ulbricht, måske bedre kendt under sit netnavn Dread Pirate Roberts, arresteret.

Men en håndfuld af de tidligere administratorer har angivelig taget stafetten op og har nu startet Silk Road 2.0.

Siden hilser brugerne velkommen med en parodi på den FBI-besked, der blev vist, da den tidligere webside blev lukket.

"Siden genopstår" skriver de nye bagmænd i den røde overstregning på FBI-beskeden bag login-boksen.

Silk Road så dagens lys i 2011, hvor brugerne kunne handle anonymt med den digitale valuta Bitcoin.

Valget faldt på narko

I teorien kunne man handle med alt mellem himmel og jord, men det det var narko, der blev omdrejningspunktet for brugerne.

Det gav naturligvis anledning til myndighedernes interesse, hvilket betød, at FBI lukkede siden.

Men nu er handelsportalen tilbage i næsten samme format.

Forbes skriver, at der har været nogle tekniske problemer, men at disse er ved at blive løst.

En ny administrator, der også kalder sig Dread Pirate Roberts, sidder ved kode-rorpinden, og vedkommende er allerede klar med 500 varenumre på narko.

En af nyhederne på siden er, at brugerne nu kan anvende PGP-kryptering som en ekstra beskyttelse ved login.

Ellers står det anonymiserende Tor-netværk og altså Bitcoin for beskyttelsen mod myndighedernes indblanding.

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems