Narko-website åbner igen med ny krypteringsfunktion

Det blev til en kold tyrker af en måneds varighed. Nu er online narko-handelsplads tilbage og med et endnu stærkere skjold mod myndighedernes indblanding.

Artikel top billede

Så er der igen narko til web-hipsterne, fristes man til at sige.

For en god måned siden blev det kontroversielle websted Silk Road lukket af FBI.

Silk Road var berygtet for at være en anonym markedsplads for handel med blandt andet narkotika.

Men nu genopstår online-kurerertjenesten i version 2.0.

Det skriver blandt andet Forbes og BBC.

I forbindelse med lukningen tidligere på året blev den 29-årige bagmand Ross Ulbricht, måske bedre kendt under sit netnavn Dread Pirate Roberts, arresteret.

Men en håndfuld af de tidligere administratorer har angivelig taget stafetten op og har nu startet Silk Road 2.0.

Siden hilser brugerne velkommen med en parodi på den FBI-besked, der blev vist, da den tidligere webside blev lukket.

"Siden genopstår" skriver de nye bagmænd i den røde overstregning på FBI-beskeden bag login-boksen.

Silk Road så dagens lys i 2011, hvor brugerne kunne handle anonymt med den digitale valuta Bitcoin.

Valget faldt på narko

I teorien kunne man handle med alt mellem himmel og jord, men det det var narko, der blev omdrejningspunktet for brugerne.

Det gav naturligvis anledning til myndighedernes interesse, hvilket betød, at FBI lukkede siden.

Men nu er handelsportalen tilbage i næsten samme format.

Forbes skriver, at der har været nogle tekniske problemer, men at disse er ved at blive løst.

En ny administrator, der også kalder sig Dread Pirate Roberts, sidder ved kode-rorpinden, og vedkommende er allerede klar med 500 varenumre på narko.

En af nyhederne på siden er, at brugerne nu kan anvende PGP-kryptering som en ekstra beskyttelse ved login.

Ellers står det anonymiserende Tor-netværk og altså Bitcoin for beskyttelsen mod myndighedernes indblanding.

Læses lige nu

    Annonce

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S