Narko-website åbner igen med ny krypteringsfunktion

Det blev til en kold tyrker af en måneds varighed. Nu er online narko-handelsplads tilbage og med et endnu stærkere skjold mod myndighedernes indblanding.

Artikel top billede

Så er der igen narko til web-hipsterne, fristes man til at sige.

For en god måned siden blev det kontroversielle websted Silk Road lukket af FBI.

Silk Road var berygtet for at være en anonym markedsplads for handel med blandt andet narkotika.

Men nu genopstår online-kurerertjenesten i version 2.0.

Det skriver blandt andet Forbes og BBC.

I forbindelse med lukningen tidligere på året blev den 29-årige bagmand Ross Ulbricht, måske bedre kendt under sit netnavn Dread Pirate Roberts, arresteret.

Men en håndfuld af de tidligere administratorer har angivelig taget stafetten op og har nu startet Silk Road 2.0.

Siden hilser brugerne velkommen med en parodi på den FBI-besked, der blev vist, da den tidligere webside blev lukket.

"Siden genopstår" skriver de nye bagmænd i den røde overstregning på FBI-beskeden bag login-boksen.

Silk Road så dagens lys i 2011, hvor brugerne kunne handle anonymt med den digitale valuta Bitcoin.

Valget faldt på narko

I teorien kunne man handle med alt mellem himmel og jord, men det det var narko, der blev omdrejningspunktet for brugerne.

Det gav naturligvis anledning til myndighedernes interesse, hvilket betød, at FBI lukkede siden.

Men nu er handelsportalen tilbage i næsten samme format.

Forbes skriver, at der har været nogle tekniske problemer, men at disse er ved at blive løst.

En ny administrator, der også kalder sig Dread Pirate Roberts, sidder ved kode-rorpinden, og vedkommende er allerede klar med 500 varenumre på narko.

En af nyhederne på siden er, at brugerne nu kan anvende PGP-kryptering som en ekstra beskyttelse ved login.

Ellers står det anonymiserende Tor-netværk og altså Bitcoin for beskyttelsen mod myndighedernes indblanding.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S