Narko-website åbner igen med ny krypteringsfunktion

Det blev til en kold tyrker af en måneds varighed. Nu er online narko-handelsplads tilbage og med et endnu stærkere skjold mod myndighedernes indblanding.

Artikel top billede

Så er der igen narko til web-hipsterne, fristes man til at sige.

For en god måned siden blev det kontroversielle websted Silk Road lukket af FBI.

Silk Road var berygtet for at være en anonym markedsplads for handel med blandt andet narkotika.

Men nu genopstår online-kurerertjenesten i version 2.0.

Det skriver blandt andet Forbes og BBC.

I forbindelse med lukningen tidligere på året blev den 29-årige bagmand Ross Ulbricht, måske bedre kendt under sit netnavn Dread Pirate Roberts, arresteret.

Men en håndfuld af de tidligere administratorer har angivelig taget stafetten op og har nu startet Silk Road 2.0.

Siden hilser brugerne velkommen med en parodi på den FBI-besked, der blev vist, da den tidligere webside blev lukket.

"Siden genopstår" skriver de nye bagmænd i den røde overstregning på FBI-beskeden bag login-boksen.

Silk Road så dagens lys i 2011, hvor brugerne kunne handle anonymt med den digitale valuta Bitcoin.

Valget faldt på narko

I teorien kunne man handle med alt mellem himmel og jord, men det det var narko, der blev omdrejningspunktet for brugerne.

Det gav naturligvis anledning til myndighedernes interesse, hvilket betød, at FBI lukkede siden.

Men nu er handelsportalen tilbage i næsten samme format.

Forbes skriver, at der har været nogle tekniske problemer, men at disse er ved at blive løst.

En ny administrator, der også kalder sig Dread Pirate Roberts, sidder ved kode-rorpinden, og vedkommende er allerede klar med 500 varenumre på narko.

En af nyhederne på siden er, at brugerne nu kan anvende PGP-kryptering som en ekstra beskyttelse ved login.

Ellers står det anonymiserende Tor-netværk og altså Bitcoin for beskyttelsen mod myndighedernes indblanding.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS