Artikel top billede

Dansk it-indkøbsskandale: Her er konsekvensen

Seks it-aftaler er blevet indgået stik imod reglerne i udbudsloven, erkender dansk styrelse. Her er konsekvensen, vurderer ekspert.

NaturErhvervstyrelsen har indgået seks it-aftaler stik imod reglerne i udbudsloven.

Faktisk erkender styrelsen, at der er så lidt styr på juraen og området, at man simpelthen har valgt at ansætte folk til at bringe orden i tingene.

Men hvad er er konsekvensen egentlig af de mange ulovligt indgåede aftaler?

Det forklarer lektor Grith Skovgaard Ølykke fra CBS.

"Hvis der er sket direkte tildeling, og det er sket efter år 2010, hvor implementeringsfristen på det "nye" kontroldirektiv udløb, kan kontrakten erklæres helt eller delvist for uden virkning," forklarer hun.

"Hvis den erklæres delvist for uden virkning, skal ordregiver betale en administrativ bøde for den del, der ikke kan erklæres for uden virkning," forklarer hun videre.

Ingen erstatning

Selv om en bøde og annullering kan komme på tale, hvis en stribe forhold er til stede omkring de konkrete kontrakter, er der til gengæld ikke lagt op til, at it-konkurrenter kan få erstatning.

"Der kan typisk ikke gives erstatning i sager, hvor der slet ikke har været afholdt udbud, idet potentielle konkurrenter ikke kan bevise, at de ville have fået kontrakten (altså at de har lidt et tab, der kan lede til opnåelsen af positiv opfyldelsesinteresse), eller at de har haft omkostninger ved at udforme et tilbud, hvilket ellers eventuelt ville kunne lede til negativ kontraktsinteresse," forklarer hun.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere