Tjekliste: Hvornår skal du bruge en it-konsulent?

Hvorvidt en kunde med fordel skal vælge eksterne it-konsulentydelser, kan afklares ud fra en særlig metode, mener DI, der har en bøn til Rigsrevisionens kulegravning af området.

Artikel top billede

Rigsrevisionen har varslet en stor gennemgang af statens brug af blandt andet it-konsulenter.

Det sker i kølvandet på stor usikkerhed om tallene, kvalitet på området og også indikationer på, at der skulle være sket en stigning i brugen af blandt andet it-konsulenter.

Hos Dansk Industri har man intet imod en undersøgelse af brugen af it-konsulenter i staten, men det skal gøres på en klog og god facon, mener organisationen.

Der er et kæmpe behov for at få fakta frem for myter i debatten om brugen af konsulenter i det offentlige, mener Dansk Industri.

"Vi oplever gang på gang, at diskussionen om statens brug af konsulenter, alt for ensidigt fokuserer på, hvor mange penge der bruges," forklarer branchedirektør i DI Videnrådgiverne Henriette Søltoft hos Dansk Industri.

Rådgivernes værdi skal med

Hun understreger, at man i stedet bør se på den værdi, de eksterne videnrådgivere skaber.

"Hvis de eksterne rådgivere leverer værdi, og opgaverne hermed løses bedst muligt til prisen, er beløbets størrelse i sig selv uinteressant," er hendes pointe.

Derfor er det vigtigt, at Rigsrevisionens undersøgelse også inddrager effekten af de eksterne konsulenters arbejde, mener DI Videnrådgiverne.

"Og at de enkelte statslige enheder forholder sig strategisk til, hvordan de bedst løser opgaverne," udtaler Henriette Søltoft.

DI Videnrådgiverne har udarbejdet et redskab til at vurdere, hvorvidt en kunde egentligt har behov for at hyre eksterne konsulenter.

En kunde skal afklare med sig selv:

- Kan vi løse opgaven, eller dele af opgaven, i eget regi?

- Kan vi løse opgaven mest omkostningseffektivt i eget regi? 

- Hvilken rolle kan eksterne videnrådgivere spille i opgaveløsningen? 

- Ønsker vi at kunne løse opgaven i eget regi?

I pjecen kan man også finde forskellige beregningsmodeller, hvor udgifter ved fast løn og ansættelse sættes over for udgifterne ved at hyre eksterne konsulenter ind. 

Beregneren kan hentes direkte her.

Tjek pjecen her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job