Tjekliste: Hvornår skal du bruge en it-konsulent?

Hvorvidt en kunde med fordel skal vælge eksterne it-konsulentydelser, kan afklares ud fra en særlig metode, mener DI, der har en bøn til Rigsrevisionens kulegravning af området.

Artikel top billede

Rigsrevisionen har varslet en stor gennemgang af statens brug af blandt andet it-konsulenter.

Det sker i kølvandet på stor usikkerhed om tallene, kvalitet på området og også indikationer på, at der skulle være sket en stigning i brugen af blandt andet it-konsulenter.

Hos Dansk Industri har man intet imod en undersøgelse af brugen af it-konsulenter i staten, men det skal gøres på en klog og god facon, mener organisationen.

Der er et kæmpe behov for at få fakta frem for myter i debatten om brugen af konsulenter i det offentlige, mener Dansk Industri.

"Vi oplever gang på gang, at diskussionen om statens brug af konsulenter, alt for ensidigt fokuserer på, hvor mange penge der bruges," forklarer branchedirektør i DI Videnrådgiverne Henriette Søltoft hos Dansk Industri.

Rådgivernes værdi skal med

Hun understreger, at man i stedet bør se på den værdi, de eksterne videnrådgivere skaber.

"Hvis de eksterne rådgivere leverer værdi, og opgaverne hermed løses bedst muligt til prisen, er beløbets størrelse i sig selv uinteressant," er hendes pointe.

Derfor er det vigtigt, at Rigsrevisionens undersøgelse også inddrager effekten af de eksterne konsulenters arbejde, mener DI Videnrådgiverne.

"Og at de enkelte statslige enheder forholder sig strategisk til, hvordan de bedst løser opgaverne," udtaler Henriette Søltoft.

DI Videnrådgiverne har udarbejdet et redskab til at vurdere, hvorvidt en kunde egentligt har behov for at hyre eksterne konsulenter.

En kunde skal afklare med sig selv:

- Kan vi løse opgaven, eller dele af opgaven, i eget regi?

- Kan vi løse opgaven mest omkostningseffektivt i eget regi? 

- Hvilken rolle kan eksterne videnrådgivere spille i opgaveløsningen? 

- Ønsker vi at kunne løse opgaven i eget regi?

I pjecen kan man også finde forskellige beregningsmodeller, hvor udgifter ved fast løn og ansættelse sættes over for udgifterne ved at hyre eksterne konsulenter ind. 

Beregneren kan hentes direkte her.

Tjek pjecen her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job