Tjekliste: Hvornår skal du bruge en it-konsulent?

Hvorvidt en kunde med fordel skal vælge eksterne it-konsulentydelser, kan afklares ud fra en særlig metode, mener DI, der har en bøn til Rigsrevisionens kulegravning af området.

Artikel top billede

Rigsrevisionen har varslet en stor gennemgang af statens brug af blandt andet it-konsulenter.

Det sker i kølvandet på stor usikkerhed om tallene, kvalitet på området og også indikationer på, at der skulle være sket en stigning i brugen af blandt andet it-konsulenter.

Hos Dansk Industri har man intet imod en undersøgelse af brugen af it-konsulenter i staten, men det skal gøres på en klog og god facon, mener organisationen.

Der er et kæmpe behov for at få fakta frem for myter i debatten om brugen af konsulenter i det offentlige, mener Dansk Industri.

"Vi oplever gang på gang, at diskussionen om statens brug af konsulenter, alt for ensidigt fokuserer på, hvor mange penge der bruges," forklarer branchedirektør i DI Videnrådgiverne Henriette Søltoft hos Dansk Industri.

Rådgivernes værdi skal med

Hun understreger, at man i stedet bør se på den værdi, de eksterne videnrådgivere skaber.

"Hvis de eksterne rådgivere leverer værdi, og opgaverne hermed løses bedst muligt til prisen, er beløbets størrelse i sig selv uinteressant," er hendes pointe.

Derfor er det vigtigt, at Rigsrevisionens undersøgelse også inddrager effekten af de eksterne konsulenters arbejde, mener DI Videnrådgiverne.

"Og at de enkelte statslige enheder forholder sig strategisk til, hvordan de bedst løser opgaverne," udtaler Henriette Søltoft.

DI Videnrådgiverne har udarbejdet et redskab til at vurdere, hvorvidt en kunde egentligt har behov for at hyre eksterne konsulenter.

En kunde skal afklare med sig selv:

- Kan vi løse opgaven, eller dele af opgaven, i eget regi?

- Kan vi løse opgaven mest omkostningseffektivt i eget regi? 

- Hvilken rolle kan eksterne videnrådgivere spille i opgaveløsningen? 

- Ønsker vi at kunne løse opgaven i eget regi?

I pjecen kan man også finde forskellige beregningsmodeller, hvor udgifter ved fast løn og ansættelse sættes over for udgifterne ved at hyre eksterne konsulenter ind. 

Beregneren kan hentes direkte her.

Tjek pjecen her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Analyst til Equities and Credit i PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Business Cloud Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Project & Account Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension