Gode råd: Kunsten at købe (og bytte) en ny pc

Som kunde har du en stribe rettigheder, når du køber pc. Selvom det er sælgerens ansvar, er det klogt, at du sletter dine data efter denne opskrift, hvis du bruger din reklamationsret eller fortrydelsesret.

Artikel top billede

Hos Forbrugerrådet Tænk kender man desværre godt til eksemplerne, hvor en kunde tror, at vedkommende har købt en spritny pc, men det viser sig, at den har været brugt.

"Det er ikke i orden. Og må ikke ske," slår juridisk konsulent Jakob Steenstrup fra Forbrugerrådet Tænk fast over for Computerworld.

Han understreger, at pc'er, der er afleveret tilbage af kunder efter brug af deres reklamationsret, selv om pc'en efterfølgende er blevet repareret, ikke må sælges som ny.

Hvis en kunde anvender en fortrydelsesret, er det en konkret vurdering, men alt efter årsagen til tilbageleveringen vil butikken heller ikke her kunne sælge pc'en som ny, vurderer den juridiske konsulent.

"Butikkerne må gerne sælge tidligere anvendte pc'er som brugte, hvor forbrugerne så kan vurdere, om de vil løbe en risiko ved det, og om prisen i øvrigt er rimelig i forhold til den tidligere brug. Men sådanne tilbageleverede pc'er må ikke sælges, som var de nye," udtaler han.

Data på "nye" pcer

Han understreger samtidig, at uanset hvilke aftaler butikker måtte have med de underliggende forhandlere eller pc-producenter, så trumfer de aftaler på ingen måde de regler, der skal følges i forhold til forbrugernes rettigheder.

At folk har fået adgang til andre folks data, er også helt uholdbart - uanset om det er på pc'er solgt som brugte eller nye.

"Det er sælgerens ansvar, at der ikke ligger andre forbrugeres data på de maskiner, som sælges fra butikken, hvad enten den er ny eller brugt," siger Jakob Steenstrup fra Forbrugerrådet Tænk.

Faktisk har Forbrugerrådet Tænk selv lavet en lille guide til, hvordan man sletter sin harddisk.

Guiden kan du læse i sin fulde længde her.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S