Gode råd: Kunsten at købe (og bytte) en ny pc

Som kunde har du en stribe rettigheder, når du køber pc. Selvom det er sælgerens ansvar, er det klogt, at du sletter dine data efter denne opskrift, hvis du bruger din reklamationsret eller fortrydelsesret.

Artikel top billede

Hos Forbrugerrådet Tænk kender man desværre godt til eksemplerne, hvor en kunde tror, at vedkommende har købt en spritny pc, men det viser sig, at den har været brugt.

"Det er ikke i orden. Og må ikke ske," slår juridisk konsulent Jakob Steenstrup fra Forbrugerrådet Tænk fast over for Computerworld.

Han understreger, at pc'er, der er afleveret tilbage af kunder efter brug af deres reklamationsret, selv om pc'en efterfølgende er blevet repareret, ikke må sælges som ny.

Hvis en kunde anvender en fortrydelsesret, er det en konkret vurdering, men alt efter årsagen til tilbageleveringen vil butikken heller ikke her kunne sælge pc'en som ny, vurderer den juridiske konsulent.

"Butikkerne må gerne sælge tidligere anvendte pc'er som brugte, hvor forbrugerne så kan vurdere, om de vil løbe en risiko ved det, og om prisen i øvrigt er rimelig i forhold til den tidligere brug. Men sådanne tilbageleverede pc'er må ikke sælges, som var de nye," udtaler han.

Data på "nye" pcer

Han understreger samtidig, at uanset hvilke aftaler butikker måtte have med de underliggende forhandlere eller pc-producenter, så trumfer de aftaler på ingen måde de regler, der skal følges i forhold til forbrugernes rettigheder.

At folk har fået adgang til andre folks data, er også helt uholdbart - uanset om det er på pc'er solgt som brugte eller nye.

"Det er sælgerens ansvar, at der ikke ligger andre forbrugeres data på de maskiner, som sælges fra butikken, hvad enten den er ny eller brugt," siger Jakob Steenstrup fra Forbrugerrådet Tænk.

Faktisk har Forbrugerrådet Tænk selv lavet en lille guide til, hvordan man sletter sin harddisk.

Guiden kan du læse i sin fulde længde her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS