Open hardware står (måske) overfor sit gennembrud

Åben software har du selvfølgelig hørt om, men har du hørt om åben hardware? Eller skal du læse med her.

Artikel top billede

Mens åben software er en helt naturlig del af enhver net-brugers liv, så hører man knap så meget om åben hardware.

Det handler i sagens natur om, at det er enklere at arbejde med kode, der nemt kan distribueres, mens et bundkort ikke lige kan sendes over landegrænserne.

På mange områder minder de to dog om hinanden.

Med åben hardware skal tegningerne være tilgængelige, og så er det tilladt at ændre på tingene og udvikle nye enheder fra de eksisterende.

Definitionerne for åben hardware er nedskrevet på open source hardware associations (OSHWA) webside og omfatter 12 punkter.

Nogle af ulemperne ved åben hardware er, at det ikke er så let at ændre, slette eller opgradere.

Men et selskab kaldet Make Play Live trodser dog de hårde odds og lancerede for nylig et produkt kaldet Improv.

Det består af løse dele i form af et cpu-kort med en ARM-processer og hukommelse samt en Input/Output-enhed, der giver adgang til eksempelvis til HDMI, USB og SATA.

Et forsøg på at udvikle hardware under åbne licenser ser således ud i praksis. Dumd: Improv.

Improv leveres også med operativsystemet Mer og med Plasma Active, der oprindelig er udviklet til tabletter.

Desuden kan man frit hente et udvikler-kit.

Tegningerne følger med

Ovenstående beskrivelse kan naturligvis passe på hovedparten af verdens computere, men der er alligevel en forskel.

Ifølge principperne fra open source hardware association får man nemlig tegningerne med i købet, al software er gratis og grænsefladerne er veldefinerede.

Desuden er det ikke bare firmaet, Make Play Live, der bygger maskinerne, for bag det hele står et community, som bestemmer.

Der er blandt andet rygter om, at man er i gang med en e-reader med udskiftelige hardware-komponenter.

Der findes allerede en spirende gruppe partnere omkring Improv, der vil byde ind med nye hardware-dele - under samme licens-betingelser. 

Men er det en tankegang, der giver mening, eller er det bare en skør idé?

Giv lyd i debatten.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S