NNIT: Nu overtager vi it-medarbejderne fra Vestas

Vestas outsourcer en større portion af virksomhedens it-drift til NNIT. Læs her hvilken betydning det får for medarbejderne.

Artikel top billede

På mandag overtager NNIT 40 it-driftsteknikere fra vindmøllegiganten Vestas, der netop har valgt at outsource sin datacenterdrift.

"Det drejer sig blandt andet om netværk over Citrix, MSSQL-database-services, overtagelse af operativsystemer, hardware-platforme, backup, sikkerhed og monitorering," fortæller salgsdirektør Michael Bjerregaard fra NNIT til Computerworld.

Ifølge Michael Bjerregaard skal medarbejderne foreløbig varetage nøjagtigt de samme opgaver som hidtil.

Men på den lange bane vil der ske forandringer som følge af NNIT's planer om at transformere hele it-miljøet.

Vestas outsourcer driften
Kontrakten blev underskrevet fredag. Og signaturerne på den nye outsourcing-kontrakt betyder, at NNIT overtager en større portion af Vestas' it-drift, der primært består af datacenter-services.

"Medarbejderne overgår til en NNIT ansættelseskontrakt, der følger loven om virksomhedsoverdragelse, og det vil sige, at medarbejderne, som i Vestas har arbejdet med de services, der nu skal overtages, bliver tilbudt job hos NNIT," siger Michael Bjerregaard.

De kommende NNIT-medarbejderne skal indstille sig på at flytte kontor.

"I den første tid bliver Vestas-medarbejderne på Vestas' kontor i Aarhus. Men vi forventer, at de skal flytte til en af NNIT's to lokationer i Aarhus, som ligger henholdsvis 5 og 10 minutters gang fra deres nuværende arbejdsplads. Så det bliver ikke nogen stor forandring," fortæller Michael Bjerregaard.

Arbejdsopgaverne forbliver uændrede indtil videre
Men selv om NNIT nu overtager en portion af driften fra Vestas, medfører det indtil videre ikke store ændringer for it-personalets arbejdsopgaver.

"Vi skal drive tingene videre nøjagtig, som de var i en bestemt periode, derefter laver vi et transformationsprojekt, som kommer til at foregå over en længere periode," fortæller salgsdirektøren.

"Transformationsprojektet skal bringe Vestas it-installationerne over i den måde, som NNIT gør tingene på, blandt andet underlagt vores teknologier, værktøjer og processer,"

Den nye kontrakt med Vestas er blot en ud af en række danske og internationale outsourcing-kontrakter:

"Det er noget, vi laver for en lang række kunder i dag, hvor vi har udviklet en række teknologier, værktøjer og processer. Så vi har en fabrik, der kan håndtere disse ting. Det er noget, vi har stor erfaring inden for," soger Michael Bjerregaard.

Outsourcing-aftalen løber over fire år.

Læs også:
Dansk industri-gigant vil af med 40 it-ansatte: Skal outsources

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS