NNIT: Nu overtager vi it-medarbejderne fra Vestas

Vestas outsourcer en større portion af virksomhedens it-drift til NNIT. Læs her hvilken betydning det får for medarbejderne.

Artikel top billede

På mandag overtager NNIT 40 it-driftsteknikere fra vindmøllegiganten Vestas, der netop har valgt at outsource sin datacenterdrift.

"Det drejer sig blandt andet om netværk over Citrix, MSSQL-database-services, overtagelse af operativsystemer, hardware-platforme, backup, sikkerhed og monitorering," fortæller salgsdirektør Michael Bjerregaard fra NNIT til Computerworld.

Ifølge Michael Bjerregaard skal medarbejderne foreløbig varetage nøjagtigt de samme opgaver som hidtil.

Men på den lange bane vil der ske forandringer som følge af NNIT's planer om at transformere hele it-miljøet.

Vestas outsourcer driften
Kontrakten blev underskrevet fredag. Og signaturerne på den nye outsourcing-kontrakt betyder, at NNIT overtager en større portion af Vestas' it-drift, der primært består af datacenter-services.

"Medarbejderne overgår til en NNIT ansættelseskontrakt, der følger loven om virksomhedsoverdragelse, og det vil sige, at medarbejderne, som i Vestas har arbejdet med de services, der nu skal overtages, bliver tilbudt job hos NNIT," siger Michael Bjerregaard.

De kommende NNIT-medarbejderne skal indstille sig på at flytte kontor.

"I den første tid bliver Vestas-medarbejderne på Vestas' kontor i Aarhus. Men vi forventer, at de skal flytte til en af NNIT's to lokationer i Aarhus, som ligger henholdsvis 5 og 10 minutters gang fra deres nuværende arbejdsplads. Så det bliver ikke nogen stor forandring," fortæller Michael Bjerregaard.

Arbejdsopgaverne forbliver uændrede indtil videre
Men selv om NNIT nu overtager en portion af driften fra Vestas, medfører det indtil videre ikke store ændringer for it-personalets arbejdsopgaver.

"Vi skal drive tingene videre nøjagtig, som de var i en bestemt periode, derefter laver vi et transformationsprojekt, som kommer til at foregå over en længere periode," fortæller salgsdirektøren.

"Transformationsprojektet skal bringe Vestas it-installationerne over i den måde, som NNIT gør tingene på, blandt andet underlagt vores teknologier, værktøjer og processer,"

Den nye kontrakt med Vestas er blot en ud af en række danske og internationale outsourcing-kontrakter:

"Det er noget, vi laver for en lang række kunder i dag, hvor vi har udviklet en række teknologier, værktøjer og processer. Så vi har en fabrik, der kan håndtere disse ting. Det er noget, vi har stor erfaring inden for," soger Michael Bjerregaard.

Outsourcing-aftalen løber over fire år.

Læs også:
Dansk industri-gigant vil af med 40 it-ansatte: Skal outsources

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos