Julian Assange: Danmark har en politisk it-fange

Den verdensberømte Wikileaks-mand Julian Assange beskylder Danmark og Sverige for at have en politisk it-fange. Advokat raser over de forhold, fangen sidder i fængsel under.

Artikel top billede

I en erklæring på Wikileaks side beskylder Wikileaks-stifter Julian Assange Danmark og Sverige for at have taget en politisk fange.

Det drejer sig om den hovedmistænkte tophacker i danmarkshistoriens største hackersag - og stifter af fildelingstjenesten Pirate Bay - Gottfrid Svartholm med kodenavnet "Anakata".

I forbindelse med udleveringen fra Sverige til Danmark har Jullian Assange udsendt en erklæring.

"Det er på tide, at nogen siger det, som det er: Gottfrid Svartholm Warg er en politisk fange, og Sverige er med dets behandling af ham væk fra verdenskortet over anstændige nationer," skriver Julian Assange.

Jullian Assange peger på, at Gottfrid Svartholm altid har arbejdet ideologisk og peger på, at han arbejdede utrætteligt på at hjælpe Wikileaks med at afsløre "slagtning af civile i Irak med en amerikansk militær helikopter".
 
Tusinder af cyberkriminelle
For Gottfrid Svartholm var ansvarlig for en vigtig del af Wikileaks' infrastruktur, oplyser Julian Assange.
 
"Der er tusindvis af påståede cyberkriminelle, men i stedet for at håndtere deres sager ser vi enorme ressourcer dirigeret af den svenske stat til at smadre Gottfrid," skriver Jullian Assange.

Han opremser en stribe hændelser, herunder hvordan Sverige hentede Gottfrid Svartholm ud af Cambodia ved hjælp af det svenske efterretningsvæsen SÄPO.
 
"..hans måneder i isolation i Sverige, og nu hans uretmæssige udlevering til Danmark - for et forhold, han var frikendt for" lyder svadaen fra Julian Assange, der selv befinder sig på en ambassade i London.

Lige nu sidder Gottfrid Svartholm varetægtsfængslet i arresten på Københavns Politigård, mistænkt for et omfattende hackerangreb imod CSC.

Her blev der blottet data fra blandt andet politiets Schengen-system, der indeholder oplysninger om efterlyste personer.

Gottfrid Svartholm risikerer op til seks års fængsel, hvis han kendes skyldig.

Gottfrids Svartholm danske forsvarer er stærkt utilfreds med de forhold, den mistænkte er blevet underlagt.

Forsvarer: Den er helt gal

"Det er normalt, at han er underlagt brev- og besøgskontrol," siger advokat for Luise Høj til Computerworld.

Det betyder i praksis, at hvis hans mor skal på besøg, vil det ske med en tolk og en politibetjent til stede.

Men forsvareren raser over anbringelsen i politigårdens arrest.

"Det må simpelthen være en misforståelse hos politiet," siger hun, tydeligt oprevet over hendes klients forhold.

"Der er minimale aktivitetsmuligheder i Arrestgården. Han kan kun komme ud én time hver dag," siger hun.

Samtidig er han blevet nægtet at få bøger med ind i cellen, som han havde i Sverige, oplyser hun.

Nægtet Playstation

Dertil kommer, at han faktisk heller ikke må tage sin Playstation med ind i cellen.

"De andre fanger i Arrestgården kan leje en Playstation. Det har Gottfrid Svartholm fået nej til," siger hun.

Hun arbejder på at få afklaret, hvorvidt der vitterligt er tale om en misforståelse i forbindelse med hans anbringelse i arresten og ikke andre steder.

I første omgang er han varetægtsfængslet frem til 18. december, mistænkt for blandt andet have downloadet data fra de følsomme registre og pillet ved en konfigurationsfil.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S