HP-topchef: Derfor bør du holde nallerne fra server-rummet

Lad være med at fedte rundt i server-rummet. Lad os stå for driften, lyder opfordringen fra HP-chef Meg Whitman.

Artikel top billede

Meg Whitmag. Discover 2013.

Barcelona: It-afdelingerne skal holde op med at fedte rundt i deres specielle serversystemer. I stedet skal de skifte til standard-hardware eller simpelthen bare hoppe op i skyen og lade HP stå for driften, mener HP's øverste chef Meg Whitman.

"I [kunderne, red.] skal ikke længere være under dækket i serverrummet. I skal være på dækket, hvor I kan skue ud over havet med kaptajnen," proklamerede hun i sin keynote til årets HP Discover konference.

Ifølge topchefen foregår den it-teknologiske udvikling i dag så hurtigt, at kunderne vil få mere end svært ved både at holde styr på driften af egne datacentre og server-strukturer.

Gennem slagordene agilitet, bedre performance til lavere pris og enkelhed vil HP nu fokusere på standardprodukter, som vil give kunderne mere råderum til at fokusere på alt andet end den daglige drift.

Tempoet sat i vejret

HP-chefen formanede flere gange, at flere kunder burde overveje kun at passe sin egen forretning, mens virksomhederne i stedet burde lade en af de over 90.000 partnere på verdensplan, eller HP selv, styre it-driften.

"75 procent af it-systemerne vil nu og i fremtiden blive udrullet i cloud eller mega-datacentre, som administreres af andre," lød beskeden.

Problemet er, ifølge HP, at konkurrenterne vil rykke og etablere sig langt hurtigere end tidligere.

"I dag kan virksomheder ikke bruge 10 måneder på at udvikle version 1 af sin software, og et helt år på version 2. I dag skal tingene ske på uger og dage. Nogle af vores konkurrenter var end ikke i markedet for et par år siden, og de rykker hurtigt, og tingene sker her og nu."

HP: Her er kundernes behov

"Jeg har personligt mødtes med flere end 1.000 kunder og partnere over hele verden i år, og HP kender jeres behov. I vil have lavere kostpris, agilitet, enkelhed og højere hastigheder," sagde hun til de flere end 10.000 deltagere.

Ønskerne vil HP imødekomme med sin produkt-portefølje, der spænder fra ProLiant-server-produkterne til private, offentlige og hybride cloud-produkter.

Virksomheden præsenterede ved konferencen samtidig to nye server-systemer, som begge fokuserer særligt på større ydeevne på standard-hardware.

Her vil HP løfte teknologien i fremtiden

I øjeblikket arbejder HP på at udvikle endnu mere effektive systemer, der på sigt vil nedbringe energiforbruget, spare plads i datacentrene og yde endnu højere performance.

"Strukturen i hardware har ikke ændret sig nævneværdigt længe. Du har stadig din cpu, hukommelse og lagerplads. Og vi bruger eksempelvis stadig kobber i systemerne." siger hun og fortsætter:

"Men det ændrer HP nu. Vi arbejder aktivt med to særlige teknologier. Memrister, der vil revolutionere hukommelse og gøre den endnu billigere, samt photonics-teknologi, som bruger lys til dataoverførsel i stedet for kobber," fortæller Meg Whitman.

Hun udtrykte særligt forventninger til photonics-teknologien, der på sigt vil gøre overførslen af data så hurtig, at "man vil kunne transportere fire dages fuld hd-video-materiale på ét sekund."

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Chef for IT-Infrastruktur og Operations i Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job