Husk disse opdateringer: Adobe lapper topprogrammer

Grafikgiganten Adobe har udsendt rettelser til to af firmaets mest populære programmer, som du helt sikkert har på din maskine. Her er rettelserne.

Artikel top billede

Adobe har frigivet sikkerhedsopdateringer til medieprogrammerne Adobe Flash Player og Adobe Shockwave Player.

Opdateringen til Adobe Flash Player retter fejl i udgaver af programmet fra og med version 11.9.900.152 og bagud.

Rettelsen er til Windows og Macintosh.

Til Linux-folket rettes version 11.2.202.327 og ældre.

Det er kritiske rettelser, der lukker for kørsel af ondsindet kode på et ikke opdateret system.

I øvrigt misbruges sårbarhederne aktivt af it-kriminelle, hvilket igen er et argument for at få opdateret sin maskine.

Med hensyn til Adobe Shockwave Player lappes version 12.0.6.147 og ældre til Windows og Macintosh.

Igen er der tale om sårbarheder, der kan få dine applikationer til at fejle med efterfølgende risiko for, at der afvikles ondsindet kode.

Der er flere oplysninger på Adobes webside om rettelserne til Adobe Shockwave Player og til Adobe Flash Player.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S