ComOFF: NSA holder øje med, om du har været artig

Husk, at det ikke kun er julemanden, der ved, hvad du har lavet i årets løb.

Artikel top billede

Billede taget fra YouTube.

Hvis du vil undgå, at andre end julemanden ved, om du har været sød eller slem i årets løb, så skal du måske til at benytte kryptering, når du surfer rundt på nettet, sender e-mails eller bruger dine cloud-tjenester.

Det er budskabet i en ny video fra den amerikanske nonprofitorganisation ACLU (American Civil Liberties Union), der har som erklæret mål at forsvare de amerikanske borgeres rettigheder.

Videoen er en direkte kommentar til årets helt store overvågningsafsløringer, som siden sommeren er blæst ud i alverdens medier.

Se den lille film her, og nyn med på den gode gamle melodi: Santa Claus is coming to town.

Her er lyrikken

You better watch out,
You better not Skype,
You better log out,
Yeah you better not type,
The NSA is coming to town.

You're making a list, 
They're checking it twice; 
They're watching almost every electronic device, 
The NSA is coming to town.

They see you when you're sleeping
They hear while you're awake
They know who you call and who you write
So encrypt for goodness' sake!

With Congress in the dark and a cloak-and-dagger court
We're lookin' for answers, they're comin' up short
The NSA is coming to town.

They're making a list, 
Checking it twice; 
They're watching almost every electronic device, 
NSA is coming to town
The NSA is coming to town,
The NSA is coming to town.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknikere med flair for elektronik til PET's indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics