ComOFF: NSA holder øje med, om du har været artig

Husk, at det ikke kun er julemanden, der ved, hvad du har lavet i årets løb.

Artikel top billede

Billede taget fra YouTube.

Hvis du vil undgå, at andre end julemanden ved, om du har været sød eller slem i årets løb, så skal du måske til at benytte kryptering, når du surfer rundt på nettet, sender e-mails eller bruger dine cloud-tjenester.

Det er budskabet i en ny video fra den amerikanske nonprofitorganisation ACLU (American Civil Liberties Union), der har som erklæret mål at forsvare de amerikanske borgeres rettigheder.

Videoen er en direkte kommentar til årets helt store overvågningsafsløringer, som siden sommeren er blæst ud i alverdens medier.

Se den lille film her, og nyn med på den gode gamle melodi: Santa Claus is coming to town.

Her er lyrikken

You better watch out,
You better not Skype,
You better log out,
Yeah you better not type,
The NSA is coming to town.

You're making a list, 
They're checking it twice; 
They're watching almost every electronic device, 
The NSA is coming to town.

They see you when you're sleeping
They hear while you're awake
They know who you call and who you write
So encrypt for goodness' sake!

With Congress in the dark and a cloak-and-dagger court
We're lookin' for answers, they're comin' up short
The NSA is coming to town.

They're making a list, 
Checking it twice; 
They're watching almost every electronic device, 
NSA is coming to town
The NSA is coming to town,
The NSA is coming to town.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S