ComOFF: NSA holder øje med, om du har været artig

Husk, at det ikke kun er julemanden, der ved, hvad du har lavet i årets løb.

Artikel top billede

Billede taget fra YouTube.

Hvis du vil undgå, at andre end julemanden ved, om du har været sød eller slem i årets løb, så skal du måske til at benytte kryptering, når du surfer rundt på nettet, sender e-mails eller bruger dine cloud-tjenester.

Det er budskabet i en ny video fra den amerikanske nonprofitorganisation ACLU (American Civil Liberties Union), der har som erklæret mål at forsvare de amerikanske borgeres rettigheder.

Videoen er en direkte kommentar til årets helt store overvågningsafsløringer, som siden sommeren er blæst ud i alverdens medier.

Se den lille film her, og nyn med på den gode gamle melodi: Santa Claus is coming to town.

Her er lyrikken

You better watch out,
You better not Skype,
You better log out,
Yeah you better not type,
The NSA is coming to town.

You're making a list, 
They're checking it twice; 
They're watching almost every electronic device, 
The NSA is coming to town.

They see you when you're sleeping
They hear while you're awake
They know who you call and who you write
So encrypt for goodness' sake!

With Congress in the dark and a cloak-and-dagger court
We're lookin' for answers, they're comin' up short
The NSA is coming to town.

They're making a list, 
Checking it twice; 
They're watching almost every electronic device, 
NSA is coming to town
The NSA is coming to town,
The NSA is coming to town.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamleder til Center for CNE-operationer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Digital Risk Manager til PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S