Fagboss: Sådan ser jeg på TDC-opsplitning

Mange af TDC's tusindvis af ansatte er organiseret hos Dansk Metal, hvor en forbundssekretær har flere syn på en opsplitning af telekæmpen.

Artikel top billede

Hos TDC er rigtigt mange ansatte organiseret hos Dansk Metal.

Og her har Per Påskesen, der er forbundssekretær for Dansk Metals IKT-sekretariat, flere syn på forslaget fra Produktivitetskommissionen om at undersøge mulighederne for opsplitning af TDC.

"På den ene side kan det være meget fornuftigt for at have et sundt marked, hvor der er plads til alle og sund konkurrence," siger han.

Men det afgørende er i hans optik, hvorvidt TDC vil investere det fornødne i ny infrastruktur.

"For hvis TDC sænker sine investeringer på området, så bør der komme stigende fokus på en opsplitning i en eller anden form," udtaler han.

Han peger på, at der er mange måder at gøre det på. Og det er også værd at holde sig for øje, at dokumentationen for et indgreb er betydelig, pointerer han.

Investeringer skal bibeholdes

Men forbundssektretæren angriber også sammenligningen med BaneDanmark.

For det første er bredbåndsområdet meget mere komplekst. Med flere teknologier - som trådløse forbindelser - og vi kører jo kun på en slags skinner.

Dertil kommer, at Dansk Metal ikke ønsker, at folketingspolitikere via noget svarende til Togfonden skal bestemme, hvordan udbredelsen af bredbånd skal foregå.

"Så sammenligningen er meget billig," siger Per Påskesen.

Så længe TDC vil opretholde et ordentligt investeringsniveau i udbredelsen, bliver en opsplitning ikke relevant, mener han.

"Men det kan man sagtens sætte spørgsmålstegn ved, om TDC vil," udtaler han.

I øvrigt kalder Per Påskesen hele rapporten for en "tynd kop te" uden ambitioner.

"Man burde være meget mere offensiv og komme med bud på, hvordan man blandt andet får bredbånd i udkantsområder," påpeger han.

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S