Fagboss: Sådan ser jeg på TDC-opsplitning

Mange af TDC's tusindvis af ansatte er organiseret hos Dansk Metal, hvor en forbundssekretær har flere syn på en opsplitning af telekæmpen.

Artikel top billede

Hos TDC er rigtigt mange ansatte organiseret hos Dansk Metal.

Og her har Per Påskesen, der er forbundssekretær for Dansk Metals IKT-sekretariat, flere syn på forslaget fra Produktivitetskommissionen om at undersøge mulighederne for opsplitning af TDC.

"På den ene side kan det være meget fornuftigt for at have et sundt marked, hvor der er plads til alle og sund konkurrence," siger han.

Men det afgørende er i hans optik, hvorvidt TDC vil investere det fornødne i ny infrastruktur.

"For hvis TDC sænker sine investeringer på området, så bør der komme stigende fokus på en opsplitning i en eller anden form," udtaler han.

Han peger på, at der er mange måder at gøre det på. Og det er også værd at holde sig for øje, at dokumentationen for et indgreb er betydelig, pointerer han.

Investeringer skal bibeholdes

Men forbundssektretæren angriber også sammenligningen med BaneDanmark.

For det første er bredbåndsområdet meget mere komplekst. Med flere teknologier - som trådløse forbindelser - og vi kører jo kun på en slags skinner.

Dertil kommer, at Dansk Metal ikke ønsker, at folketingspolitikere via noget svarende til Togfonden skal bestemme, hvordan udbredelsen af bredbånd skal foregå.

"Så sammenligningen er meget billig," siger Per Påskesen.

Så længe TDC vil opretholde et ordentligt investeringsniveau i udbredelsen, bliver en opsplitning ikke relevant, mener han.

"Men det kan man sagtens sætte spørgsmålstegn ved, om TDC vil," udtaler han.

I øvrigt kalder Per Påskesen hele rapporten for en "tynd kop te" uden ambitioner.

"Man burde være meget mere offensiv og komme med bud på, hvordan man blandt andet får bredbånd i udkantsområder," påpeger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos