Dansk it-kvinde taber chokolade-strid med Marabou

En dansk kvinde er sammen med programmør i gang med at lave en webshop og vil derfor have fingre i domænet chokolade.dk. Men fik det ikke fravristet Marabou-ejeren.

Artikel top billede

"Jeg er, sammen med en programmør, ved at lægge sidste hånd på en webshop, som skal sælge chokolade. Et projekt som jeg satser hårdt på kan blive en af Danmarks største forhandlere af chokolade online."

Sådan lyder argumentet fra en dansk kvinde, der har krævet overdragelse af domænet chokolade.dk.

Hendes virksomhed er klar til at blive stiftet, når navnet er på plads.

"Domænet har derfor hovedsagligt erhvervsmæssig betydning for mig," hedder det i sagsfremstillingen hos Klagenævn for Udbud.

Og klageren har fremlagt flere bilag i opgøret.

Chokolade-projekt fremlagt

"Som bilag 8 er fremlagt klagerens "Forretningsplan for Chokolade-projektet"," lyder det blandt andet.

Men sekretariatet har kigget nærmere på ejeren bag domænet.

Og ved et opslag på domænenavnet "chokolade.dk" den 15. december 2013 blev opslaget viderestillet til hjemmesiden under domænenavnet "marabou.dk".

I første omgang pegede det dog et andet sted hen.

Toblerone.dk indblandet

Men bag marabou-siden står et firma med adresse i USA. Og selskabet ejer 52 domænenavne, "hvoraf størstedelen er identiske med eller indeholder indklagedes varemærker, herunder "daim.dk", "maraboupremium.dk", "oreo.dk" og "toblerone.dk", hedder det i afgørelsen.

Klagenævnet når derfor frem til, selvom det amerikanske firma slet ikke er vendt retur med et svar i chokolade-opgøret, at det amerikanske firma må beholde domænet chokolade.dk

Du kan læse hele afgørelsen her.

Her fremgår det også, at den danske kvinde selv har forsøgt at kontakte det amerikanske firma.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job