Dansk it-kvinde taber chokolade-strid med Marabou

En dansk kvinde er sammen med programmør i gang med at lave en webshop og vil derfor have fingre i domænet chokolade.dk. Men fik det ikke fravristet Marabou-ejeren.

Artikel top billede

"Jeg er, sammen med en programmør, ved at lægge sidste hånd på en webshop, som skal sælge chokolade. Et projekt som jeg satser hårdt på kan blive en af Danmarks største forhandlere af chokolade online."

Sådan lyder argumentet fra en dansk kvinde, der har krævet overdragelse af domænet chokolade.dk.

Hendes virksomhed er klar til at blive stiftet, når navnet er på plads.

"Domænet har derfor hovedsagligt erhvervsmæssig betydning for mig," hedder det i sagsfremstillingen hos Klagenævn for Udbud.

Og klageren har fremlagt flere bilag i opgøret.

Chokolade-projekt fremlagt

"Som bilag 8 er fremlagt klagerens "Forretningsplan for Chokolade-projektet"," lyder det blandt andet.

Men sekretariatet har kigget nærmere på ejeren bag domænet.

Og ved et opslag på domænenavnet "chokolade.dk" den 15. december 2013 blev opslaget viderestillet til hjemmesiden under domænenavnet "marabou.dk".

I første omgang pegede det dog et andet sted hen.

Toblerone.dk indblandet

Men bag marabou-siden står et firma med adresse i USA. Og selskabet ejer 52 domænenavne, "hvoraf størstedelen er identiske med eller indeholder indklagedes varemærker, herunder "daim.dk", "maraboupremium.dk", "oreo.dk" og "toblerone.dk", hedder det i afgørelsen.

Klagenævnet når derfor frem til, selvom det amerikanske firma slet ikke er vendt retur med et svar i chokolade-opgøret, at det amerikanske firma må beholde domænet chokolade.dk

Du kan læse hele afgørelsen her.

Her fremgår det også, at den danske kvinde selv har forsøgt at kontakte det amerikanske firma.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S