Dansk it-kvinde taber chokolade-strid med Marabou

En dansk kvinde er sammen med programmør i gang med at lave en webshop og vil derfor have fingre i domænet chokolade.dk. Men fik det ikke fravristet Marabou-ejeren.

Artikel top billede

"Jeg er, sammen med en programmør, ved at lægge sidste hånd på en webshop, som skal sælge chokolade. Et projekt som jeg satser hårdt på kan blive en af Danmarks største forhandlere af chokolade online."

Sådan lyder argumentet fra en dansk kvinde, der har krævet overdragelse af domænet chokolade.dk.

Hendes virksomhed er klar til at blive stiftet, når navnet er på plads.

"Domænet har derfor hovedsagligt erhvervsmæssig betydning for mig," hedder det i sagsfremstillingen hos Klagenævn for Udbud.

Og klageren har fremlagt flere bilag i opgøret.

Chokolade-projekt fremlagt

"Som bilag 8 er fremlagt klagerens "Forretningsplan for Chokolade-projektet"," lyder det blandt andet.

Men sekretariatet har kigget nærmere på ejeren bag domænet.

Og ved et opslag på domænenavnet "chokolade.dk" den 15. december 2013 blev opslaget viderestillet til hjemmesiden under domænenavnet "marabou.dk".

I første omgang pegede det dog et andet sted hen.

Toblerone.dk indblandet

Men bag marabou-siden står et firma med adresse i USA. Og selskabet ejer 52 domænenavne, "hvoraf størstedelen er identiske med eller indeholder indklagedes varemærker, herunder "daim.dk", "maraboupremium.dk", "oreo.dk" og "toblerone.dk", hedder det i afgørelsen.

Klagenævnet når derfor frem til, selvom det amerikanske firma slet ikke er vendt retur med et svar i chokolade-opgøret, at det amerikanske firma må beholde domænet chokolade.dk

Du kan læse hele afgørelsen her.

Her fremgår det også, at den danske kvinde selv har forsøgt at kontakte det amerikanske firma.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Metroselskabet I/S

Teamchef for Data & Data Governance

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job