Her er fart på: De vil skabe tusindvis af it-job

Èt sted i Danmark - indenfor ét særligt it-område - fejler optimismen intet. Her kan skabes "tusinder af arbejdspladser", lyder det.

Artikel top billede

Hvordan skaber Danmark flere it-arbejdspladser?

Det har man åbenbart et klokkeklart svar på i Nordjylland.

For ifølge Grimur Lund, der er formand for styregruppen i organisationen Brains Business, som har til formål at hjælpe nordjyske it-virksomheder med at vokse, findes et potentiale med drøn på, når det gælder antal nye job.

"Det kan nemt blive til flere hundrede, hvis ikke tusinder af arbejdspladser," udtaler Grimur Lund til DR.

Samarbejde på tværs

Området er inden for it og trafik, skriver DR.

For Nordjylland er det sted i landet, hvor der bliver indsamlet mest viden om den måde, trafikken bevæger sig på, oplyses det.

Og de oplysninger kan altså i sidste ende bruges til at udvikle viden om at reducere kø og transporttid ved hjælp af it-teknologi.

Årsagen til de mange målinger skyldes ifølge DR et samarbejde mellem universitetet, Region Nordjylland og Aalborg Kommune om adskillige EU-projekter og testforsøg.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

    Københavnsområdet

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    UI-designer med fokus på designproduktion

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S