It-firma lider: Fyrer 51 mand og skifter direktør

På bare et halvt år har en jysk it-virksomhed måttet fyre 51 medarbejdere - og har skiftet direktør. Flere møgsager spøger i baggrunden.

Artikel top billede

Det sidste halve år er der sket ting og sager i den nordjyske virksomhed BAE Systems Detica.

Selskabet har fyret 51 ansatte og skiftet direktøren ud.

I dag hedder direktøren således Jeremy Matthew Charmak ifølge erhvervsdatabasen Biq.

Ser man på det seneste regnskab, er udviklingen i selskabet da også utilfredsstillende.

Underskuddet er 2,4 millioner kroner, og egenkapitalen er negativ.

"Årets resultat er ikke som forventet og vurderes at være ikke-tilfredsstillende".

Virksomheden hed oprindeligt ETI, men blev købt i 2010 for en lille milliard kroner.

Skatteudestående

Bae Systems Detica er i øvrigt ejet af virksomheden Global Communications Solutions A/S, der har samme direktør.

Her er årets resultat minus 23,2 millioner kroner.

Og nok så opsigtsvækkende fremgår det af regnskabet, at "ledelsen har tidligere konstateret mulige skatteforpligtelser" som følge af tilstedeværelse i udlandet.

Derfor blev egenkapitalen i 2009 reduceret med små 70 millioner kroner, hvilket dog blev nedsat til cirka 50 millioner i 2011.

Møgsager på stribe

Siden opkøbet fulgte flere uheldige sager.

Én begyndte dog inden salget, hvor de tidligere ETI-ejere havnede i en kæmpe skattesag til 100 millioner kroner.

Og som om det ikke skulle være nok, så blev ETI-navnet hevet ind i en større sag, fordi en tidligere efterretningschef fra Tunesien fortalte mediet Bloomberg, at selskabet havde leveret et system til den daværende diktator.

Koncernen har efterfølgende meddelt, at processerne er strammet op hos ETI.

Compterworld har forsøgt at få en kommentar via koncernens internationale pressekvinde, men foreløbig uden held.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland