It-firma lider: Fyrer 51 mand og skifter direktør

På bare et halvt år har en jysk it-virksomhed måttet fyre 51 medarbejdere - og har skiftet direktør. Flere møgsager spøger i baggrunden.

Artikel top billede

Det sidste halve år er der sket ting og sager i den nordjyske virksomhed BAE Systems Detica.

Selskabet har fyret 51 ansatte og skiftet direktøren ud.

I dag hedder direktøren således Jeremy Matthew Charmak ifølge erhvervsdatabasen Biq.

Ser man på det seneste regnskab, er udviklingen i selskabet da også utilfredsstillende.

Underskuddet er 2,4 millioner kroner, og egenkapitalen er negativ.

"Årets resultat er ikke som forventet og vurderes at være ikke-tilfredsstillende".

Virksomheden hed oprindeligt ETI, men blev købt i 2010 for en lille milliard kroner.

Skatteudestående

Bae Systems Detica er i øvrigt ejet af virksomheden Global Communications Solutions A/S, der har samme direktør.

Her er årets resultat minus 23,2 millioner kroner.

Og nok så opsigtsvækkende fremgår det af regnskabet, at "ledelsen har tidligere konstateret mulige skatteforpligtelser" som følge af tilstedeværelse i udlandet.

Derfor blev egenkapitalen i 2009 reduceret med små 70 millioner kroner, hvilket dog blev nedsat til cirka 50 millioner i 2011.

Møgsager på stribe

Siden opkøbet fulgte flere uheldige sager.

Én begyndte dog inden salget, hvor de tidligere ETI-ejere havnede i en kæmpe skattesag til 100 millioner kroner.

Og som om det ikke skulle være nok, så blev ETI-navnet hevet ind i en større sag, fordi en tidligere efterretningschef fra Tunesien fortalte mediet Bloomberg, at selskabet havde leveret et system til den daværende diktator.

Koncernen har efterfølgende meddelt, at processerne er strammet op hos ETI.

Compterworld har forsøgt at få en kommentar via koncernens internationale pressekvinde, men foreløbig uden held.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S