It-firma lider: Fyrer 51 mand og skifter direktør

På bare et halvt år har en jysk it-virksomhed måttet fyre 51 medarbejdere - og har skiftet direktør. Flere møgsager spøger i baggrunden.

Artikel top billede

Det sidste halve år er der sket ting og sager i den nordjyske virksomhed BAE Systems Detica.

Selskabet har fyret 51 ansatte og skiftet direktøren ud.

I dag hedder direktøren således Jeremy Matthew Charmak ifølge erhvervsdatabasen Biq.

Ser man på det seneste regnskab, er udviklingen i selskabet da også utilfredsstillende.

Underskuddet er 2,4 millioner kroner, og egenkapitalen er negativ.

"Årets resultat er ikke som forventet og vurderes at være ikke-tilfredsstillende".

Virksomheden hed oprindeligt ETI, men blev købt i 2010 for en lille milliard kroner.

Skatteudestående

Bae Systems Detica er i øvrigt ejet af virksomheden Global Communications Solutions A/S, der har samme direktør.

Her er årets resultat minus 23,2 millioner kroner.

Og nok så opsigtsvækkende fremgår det af regnskabet, at "ledelsen har tidligere konstateret mulige skatteforpligtelser" som følge af tilstedeværelse i udlandet.

Derfor blev egenkapitalen i 2009 reduceret med små 70 millioner kroner, hvilket dog blev nedsat til cirka 50 millioner i 2011.

Møgsager på stribe

Siden opkøbet fulgte flere uheldige sager.

Én begyndte dog inden salget, hvor de tidligere ETI-ejere havnede i en kæmpe skattesag til 100 millioner kroner.

Og som om det ikke skulle være nok, så blev ETI-navnet hevet ind i en større sag, fordi en tidligere efterretningschef fra Tunesien fortalte mediet Bloomberg, at selskabet havde leveret et system til den daværende diktator.

Koncernen har efterfølgende meddelt, at processerne er strammet op hos ETI.

Compterworld har forsøgt at få en kommentar via koncernens internationale pressekvinde, men foreløbig uden held.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics