Opdaterings-bøf hos Nets: Dankort-terminaler helt i sort

En fejlslagen opdatering hos Nets sendte her til morgen alle Dankort-terminaler i Danmark i sort. Nets kender endnu ikke årsagen til problemet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En rutinemæssig system-opdatering hos Nets i nat gik galt og sendte her til morgen de danske Dankort-terminaler i sort.

Det store nedbrud er opstået, fordi alle forbindelserne mellem Nets og de såkaldte datacentraler, der styrer og administrerer Dankort-betalingerne, ikke fungerer, efter at opdateringen blev foretaget i morges klokken 05.15.

"Det er blandt andet SDC, Bankdata og BEC, altså datacentralerne, som kundernes Dankort-betalinger går gennem, som håndterer betalingerne på vegne af bankerne. Normalt kan det være én af disse, der er nede, men i dag er det altså alle datacentralerne, som er ramt," fortæller Ulrik Marchall, der er pressemedarbejder hos Nets.

Nets kæmper i øjeblikket med at få løst problemet, men vil endnu ikke udmelde nogen tidshorisont for en løsning.

Nets: Vi kender ikke den tekniske årsag
Det er endnu sparsomt med tekniske informationer.

Hvilke systemer er blevet opdateret?

"Det har jeg ikke informationer om. Det er en generel fejl på hele Dankort-systemet, der påvirker alle datacentralerne. Jeg har ikke informationer omkring den specifikke årsag," siger Ulrik Marchall.

Er det fordi, at I endnu ikke ved, hvad der er galt?

"Det er fordi, jeg ikke har informationen. Mine kollegaer, der har teknisk indsigt, sidder nu dybt begravet og forsøger at løse problemet," fortæller Ulrik Marchall.

Nets: Vi har fulgt alle procedurer
Tester Nets opdateringerne i et test-miljø, inden opdateringerne installeres i produktionsmiljøet?

"Vi laver opdateringer jævnligt, og det giver som oftest ingen problemer. Her er der et eller andet, der er gået galt. Vi har helt klare procedurer for, hvordan sådan noget skal gøres."

Men tester Nets opdateringerne i et test-miljø, inden opdateringerne rulles ud i et produktionsmiljø?

"Det har jeg endnu ikke den konkrete viden om," siger han.

Læs også:
Det gør ondt i mit hjerte, når Dankortet fejler

Fem firmaer står tilbage som købere af Nets

Nets skal betale dummebøde for langvarigt nedbrud

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec