Filmede 8-årig tyv: Men tabte retssag og lukker butik

En butiksejer fra Nakskov tabte principiel retssag om videregivelse af tv-overvågning af blandt andet en 8-årig tyv. Nu lukker han butikken.

Artikel top billede

Butiksejeren fra Nakskov John Brochmann tabte i går i retten i Nykøbing en principiel sag om videregivelse af tv-overvågning.

Det bekræfter han overfor Computerworld.

"Retten stadfæstede afgørelsen, så jeg blev dømt til at betale en bøde på 5.000 kroner," siger han.

I retten valgte John Brochmann at anke sagen, men oplyser, at det kan blive trukket tilbage senere.

For faktisk er han i gang med at lukke butikken, JGB Marine. Det skyldes blandt andet de mange tyverier og indbrud.

"Det er desværre en del af forklaringen. Sidste år kostede forsikringer, alarmer og sikkerhed mig næsten 100.000 kroner," siger han.

Så nu lukkes butikken ned.

Grunden til, at butiksejeren fik en bøde i første omgang, var, at Datatilsynet havde politianmeldt ham for at videregive overvågningen.

8-årig overvåget tyv på Ekstra Bladet 

Tv-overvågningen fangede blandt andet en 8-årig pige, der stjal fiskeriudstyr.

Imidlertid fik Ekstra Bladet tv-overvågningen og bragte det på dets hjemmeside.

Det fik Datatilsynet op af stolen - for som udgangspunkt må kun politiet få adgang til tv-overvågning. Ikke nabo-butikker, presse eller sågar andre medarbejdere i samme butik.

Konklusionen hos butiksejeren er fortsat, at loven på dette område er "hul i hovedet".

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect