Fantastisk nyhed til den ægte it-nørd: Teknologisk pizza

Hvis du kan lide it og pizza, er der gode nyheder på vej. Se her, hvordan du kommer til at bestille den italienske delikatesse i fremtiden.

Artikel top billede

Dump: Youtube

Pepperoni, løg, dobbelt ost eller kun løg på halvdelen. Deep pan eller sprød skorpe?

Hvordan skal den perfekte pizza være?

Det er der vist delte meninger om, og nu henter den amerikanske pizza-kæde Pizza Hut teknologien til undsætning.

Pizza Hut har nemlig taget et kig i krystalkuglen og fabrikeret en reklamevideo, der giver et bud på, hvordan du kommer til at bestille pizza.

Via et berøringsfølsomt bord i stil med Microsofts første Surface-projekter kommer du til at trække og pege dig frem til den helt perfekte kombination af champignon og chili.

De første Microsoft-eksperimenter med Surface-teknologien foregik nemlig på trykfølsomme skærme i sofabordsstørrelse og ikke i tablet-størrelse, som vi kender i dag.

På den trykfølsomme overflade kan du klikke dig frem til den helt perfekte pizza. Skærmdump fra Youtube.

Del din dej

Hvis du har din bedre halvdel med, kan pizzaen også opdeles i enheder, så du kan få dobbelt ost, og din date kan få skinke.

Ganske smart, hvis man skal dele og ikke har samme begejstring for hvidløg.

Foreløbig er der dog kun tale om et koncept fra pizza-huset, der ikke har konkrete planer om udrulning af den digitale dej, der ellers ser ganske mundvædende ud.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics