Politianmeldt: Dansk politiker misbrugt i falske mail

En dansk politiker er blevet misbrugt i en stribe falske mails og sms'er. Nu er den mistænkte gerningsmand blevet meldt til politiet.

Artikel top billede

Regionsrådsmedlem Stephanie Lose (V) fra Region Syddanmark er blevet misbrugt som afsender af en række forfalskede mails og sms'er.

Derfor har regionen valgt at melde sagen til politiet, oplyses det i en meddelelse.

Sagen drejer sig, ifølge regionen, om en sundhedsprofessionel, der i forbindelse med åbningen af en privat klinik har haft en konsulent til at stå for kontakten til Region Syddanmark.

Ifølge dokumenter, som regionen skriver, at den er i besiddelse af, "giver konsulenten overfor den sundhedsprofessionelle indtryk af, at vedkommende gennem mere end et halvt år har korresponderet med Stephanie Lose via mails og sms'er".

"Sagen er imidlertid den, at Stephanie Lose overhovedet ikke har haft kendskab til sagen eller korrespondancen," skriver regionen.

Opspind og groft

"Hele korrespondancen er opspind og baseret på falske mails og sms'er angiveligt skrevet af Stephanie Lose," lyder det videre.

Det fremgår blandt andet af de forfalskede mails og sms'er, at Stephanie Lose lover, at en kontrakt er undervejs omkring samarbejde mellem regionen og den sundhedsprofessionelle, forklarer regionen.

"Region Syddanmark finder, at det er groft at misbruge et regionsmedlem til at vildlede en tredjepart," understreges det. 

Regionen har altså derfor meldt sagen til politiet og anmodet politiet om at efterforske, om der er begået noget strafbart.

Den sundhedsprofessionelle har, ifølge regionen, ikke været vidende om forfalskningerne.

Korrespondancen skulle angiveligt have fundet sted fra efteråret 2013 og frem til nu.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S