Intel klar til efteråret med otte-kernet processor

Haswell-E er Intels første desktopprocessor med otte kerner.

Artikel top billede

Shenzhen: Det er Intels kommende processorer, der dominerer udviklerkonferencen her i Shenzhen i Kina.

Det drejer sig primært om Haswell-E samt Broadwell, men der er også blevet plads til en 64-bit version af Googles KitKat, der er den seneste Android-version.

Haswell-E, der forventes klar til efteråret, er Intels første desktop-processor med otte kerner og også den første processor, der gør brug af ddr4. Den anvender Intels seneste chipset X99.

Processoren er primært beregnet til spilentusiaster, der i stigende grad anvender spil, der anvender parallel programmering, der understøtter flere processorkerner.

Men også for dem, der kun har brug for få processorkerner, er der godt nyt i Haswell-E, da det er muligt at slå nogle af kernerne helt fra og samtidig øge clockfrekvensen så meget, som varmeudviklingen tillader, på de resterende kerner.

Det er en velkendt teknik, der anvendes af både AMD og Intel, men i Haswell-E er den blevet endnu mere fintunet.

Det har ikke været den store udfordring for Intel at udvikle Haswell-E, da den i realiteten er en neddroslet Xeon-processor. Derfor kan den også anvendes til billige applikationsservere, selv om Intel bestemt ikke taler højt om det.

Broadwell er den anden nye processorserie fra Intel. Den er en die shrink af Haswell, der anvender 22 nm procesteknologi. Broadwell er skrunpet til 14 nm, hvllket betyder, at en processor med de samme specifikationer kun fylder en fjerdedel, samtidig med et tilsvarende fald i effektforbruget.

Achilleshælen er imidlertid chipsættene, der ikke umiddelbart kan skrumpes, fordi de anvender analoge komponenter som blandt andet spoler, hvilket betyder, at det er meget svært at komme ned under 45 nm - på længere sigt måske 32 nm, men det arbejder Intel også på at løse.

Rent faktisk har firmaet en 22 nm processor med integreret chipsæt kørende i laboratoriet. Hemmeligheden er, at de analoge komponenter er erstattet af en signalprocessor, der i digital teknologi kan emulere de analoge komponenter, således at både processor og chipsæt kan skrumpe på samme tid og dermed også integreres. Det varer dog nogle år, inden denne læsning kommer på markedet.

Intel har endnu ikke frigivet de præcise specifikationer, hvilket som regel først sker, når processorerne er klar til levering.

Intel satser på wearable computing

Hvis du undrer dig over, at Intel fokuserer så meget på en desktop-processor, skyldes det blandt andet, at de er utrolig populære på de asiatiske markeder, hvor mange stadig køber stationære computere for at anvende dem som spilkonsoller, men det viser også, at Intel har opgivet smartphonemarkedet og venter på den næste teknologibølge, der blandt andet vil omfatte wearable computing.

Intels store fordel er firmaets avancerede procesteknologi, mens den største ulempe er et meget knudret instruktionssæt, der kræver mange flere transistorer end en tilsvarende processor designet af ARM.

Derfor skal det også  blive interessant at se, om Intel vil anvende sine fabrikker til at producere ARM-baserede processorer for sine kolleger i branchen. Indtil videre producerer Intel primært FPGA'er for fremmede kunder.

På softwaresiden kunne Intel fremvise verdens første 64-bit Android-kerne, der understøtter mere end 4 GB ddr. Det lyder måske af meget til en mobil enhed, men husk på, at det ikke er mange år siden, at vi grinede af 64-bit-processorer til stationære computere.

For at det bliver en succes til mobile enheder, skal der dog ske en udvikling inden for ddr, da effektforbruget ellers bliver alt for højt og batterilevetiden dermed tilsvarende kortere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS