Fejl i dansk it-system koster en halv milliard kroner

En fejl i et i forvejen udskældt it-system har kostet en halv milliard kroner. "Det er ikke så godt," lyder det.

Artikel top billede

Et notat fra Skat afslører, at fejl i et it-system til opkrævelse af blandt andet licens og p-bøder har kostet statskassen en halv milliard kroner.

Det skriver Metroxpress.

Årsagen er, at det omstridte system EFI ikke gjorde Skats folk opmærksomme på, at visse regninger stod overfor at blive forældede.

Til avisen bekræfter formand Jørn Rise fra Dansk Told og Skatteforbund, at en af fejlene er, at der ikke er indført forældelsesdatoer på regninger i systemet.

"Det er ikke så godt. Folk skal jo ikke betale de krav, der er blevet forældede. Mange regninger er blevet forældede, uden at Skat har vidst noget om det," udtaler han til Metroxpress.

508 millioner kroner

Underdirektør for Betaling og Inddrivelse i Skat Kirsten Otbo skriver i en mail til avisen:

"Skats regnskab for 2013 er blevet reduceret med 508 millioner kroner for at tage højde for, at en del af posterne i regnskabet de facto er forældede, men endnu ikke afskrevet i regnskabet."

"Skat er ved at opgøre det konkrete omfang af og årsag til forældede krav."

Det er ikke første gang, at EFI-systemet har været i vælten. For nylig kom det frem, at Skat har måttet indkalde flere hundrede ekstra folk for at få bugt med opkrævningerne.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job