Her kommer de danske fup-mails fra

Hovedparten af de danske phishing-mails kommer fra ét land. Dansk politi har svært ved at stille noget op.

Artikel top billede

Et netværk bestående af 26 marokkanere efterforskes i øjeblikket for at stå bag hovedparten af de officielt udseende mail fra Skat, teleselskaber og banker, som narrer danskere til at udlevere password, kontonumre og personlige oplysninger.

Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Dansk politi har svært ved at stille noget op over for de udenlandske netsvindlere, som ofte kommer fra lande uden for Europa og åbenlyst praler med deres fupnumre på Facebook.

Det erkender Johnny Lundberg, chef for Nites, Rigspolitiets afdeling for it-kriminalitet.

"Udfordringen er, at it-kriminaliteten er grænseoverskridende, og at man i de forskellige lande prioriterer forskelligt," siger Johnny Lundberg til avisen.

Ifølge Troels Ørting Jørgensen, leder af Europols cyber crime-center, ligger det i de it-kriminelles forretningsmodel, at de opererer fra lande, som ikke udleverer egne statsborgere.

Han fortæller, at det ikke er usædvanligt, at de it-kriminelle blærer sig.

"De tjener millioner af kroner, og vi har set videoer, hvor de åbenlyst praler med det. Blandt andet har vi set den øverste leder af en kriminel organisation udlodde en Ferrari og en Audi Q7 til de "medarbejdere," som kunne tjene flest penge ind til organisationen på en måned," siger Troels Ørting Jørgensen til Jyllands-Posten.

Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS har videregivet sin efterforskning af de marokkanske phishing-mails til politiet, uden at det har ført til anholdelser.

»Det er frustrerende. Jeg er sikker på, at de kriminelle glæder sig over, at politiet ikke foretager sig noget, men det er surt for alle de mennesker, som har mistet penge,« siger han til avisen.

Johnny Lundberg afviser at kommentere den konkrete sag.

Læs også:

De fem mest populære svindelnumre på nettet

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S