Ny app: Hotline direkte til politiet

Du kan nu tippe politiet med din mobiltelefon om kriminalitet, som du er vidne til.

Artikel top billede

En ny app gør det muligt altid at have politiet lige ved hånden, så du via din mobiltelefon kan tippe politiet om alt fra spirituskørsel til narkohandel. Det skriver Ritzau.

App'en, der ganske enkelt hedder Politi, gør det også muligt at følge med i de lokale nyheder fra politiet, ligesom man kan kontrollere, om en cykel er kendt i politiets register.

"Politiet skal bruge de samme kanaler som befolkningen. Det skal være nemt at komme i kontakt med os, så derfor er det naturligt, at vi også har vores egen app," siger politiinspektør Jørn Kjer fra Rigspolitiet til Ritzau.

App'en har været testet i Nordjyllands Politi, og erfaringerne er så gode, at den nu udbredes til resten af landet.

Har fået gode tip

"Nordjyllands Politi har fået en række gode tip fra borgerne, og flere af dem har ført til konkrete sager. Det er eksempelvis spirituskørsel, narkohandel, hittegods og mistænkelige genstande, som folk orienterer os om. Så vi håber, at danskerne vil tage den nye app til sig," siger Jørn Kjer til nyhedsbureauet.

Hvis man vil sende et tip til politiet, er det muligt at sende et billede med, og samtidig kan man stedfæste, hvor man befinder sig. Det vil også være muligt at vælge at være anonym.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job