Efter læk af 900.000 CPR-numre: Datatilsynet åbner sag mod staten

Avis: Havde en privat virksomhed begået samme fejl, var den ifølge Datatilsynet blevet politianmeldt.

Artikel top billede

Datatilsynet ser meget alvorligt på statens læk af 900.000 danskeres CPR-numre og er i gang med at forberede en sag mod statens CPR-kontor. Det skriver Politiken.

"Vi vil nu tage kontakt til CPR-kontoret og bede dem om at komme med en redegørelse. Vi vil blandt andet spørge dem, hvad der er sket, og hvad de vil gøre, for det ikke sker igen. Det er helt standard, når der er en sikkerhedsbrist af den her størrelse," siger Jesper Vang, der er specialkonsulent i Datatilsynet, til avisen.

CPR-kontoret, der hører under Økonomi- og Indenrigsministeriet, har ikke taget kontakt til Datatilsynet af egen drift, oplyser tilsynet over for avisen.

CPR-kontorets fejl kan ikke kan få de samme konsekvenser, som hvis det havde været en privat virksomhed, der havde lækket CPR-numrene:

"Nu er det jo en offentlig myndighed, og så er vi lidt begrænset i, hvad vi kan. Hvis en privat havde gjort noget tilsvarende, ville vi nok tale om en politianmeldelse. Den mulighed eksisterer ikke i forhold til offentlige myndigheder. Det er der ikke hjemmel til i persondataloven," siger Jesper Vang.

I stedet kan man udtale kritik af offentlige myndigheder og komme med henstillinger, der svarer til de påbud, man giver private virksomheder, fortæller specialkonsulenten til Politiken.

Læs også:

Sådan blev 900.000 CPR-numre blottet på nettet

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

Paychex Europe

Customer Support Specialist - Emply People

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec