Efter læk af 900.000 CPR-numre: Datatilsynet åbner sag mod staten

Avis: Havde en privat virksomhed begået samme fejl, var den ifølge Datatilsynet blevet politianmeldt.

Artikel top billede

Datatilsynet ser meget alvorligt på statens læk af 900.000 danskeres CPR-numre og er i gang med at forberede en sag mod statens CPR-kontor. Det skriver Politiken.

"Vi vil nu tage kontakt til CPR-kontoret og bede dem om at komme med en redegørelse. Vi vil blandt andet spørge dem, hvad der er sket, og hvad de vil gøre, for det ikke sker igen. Det er helt standard, når der er en sikkerhedsbrist af den her størrelse," siger Jesper Vang, der er specialkonsulent i Datatilsynet, til avisen.

CPR-kontoret, der hører under Økonomi- og Indenrigsministeriet, har ikke taget kontakt til Datatilsynet af egen drift, oplyser tilsynet over for avisen.

CPR-kontorets fejl kan ikke kan få de samme konsekvenser, som hvis det havde været en privat virksomhed, der havde lækket CPR-numrene:

"Nu er det jo en offentlig myndighed, og så er vi lidt begrænset i, hvad vi kan. Hvis en privat havde gjort noget tilsvarende, ville vi nok tale om en politianmeldelse. Den mulighed eksisterer ikke i forhold til offentlige myndigheder. Det er der ikke hjemmel til i persondataloven," siger Jesper Vang.

I stedet kan man udtale kritik af offentlige myndigheder og komme med henstillinger, der svarer til de påbud, man giver private virksomheder, fortæller specialkonsulenten til Politiken.

Læs også:

Sådan blev 900.000 CPR-numre blottet på nettet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics