Efter læk af 900.000 CPR-numre: Datatilsynet åbner sag mod staten

Avis: Havde en privat virksomhed begået samme fejl, var den ifølge Datatilsynet blevet politianmeldt.

Artikel top billede

Datatilsynet ser meget alvorligt på statens læk af 900.000 danskeres CPR-numre og er i gang med at forberede en sag mod statens CPR-kontor. Det skriver Politiken.

"Vi vil nu tage kontakt til CPR-kontoret og bede dem om at komme med en redegørelse. Vi vil blandt andet spørge dem, hvad der er sket, og hvad de vil gøre, for det ikke sker igen. Det er helt standard, når der er en sikkerhedsbrist af den her størrelse," siger Jesper Vang, der er specialkonsulent i Datatilsynet, til avisen.

CPR-kontoret, der hører under Økonomi- og Indenrigsministeriet, har ikke taget kontakt til Datatilsynet af egen drift, oplyser tilsynet over for avisen.

CPR-kontorets fejl kan ikke kan få de samme konsekvenser, som hvis det havde været en privat virksomhed, der havde lækket CPR-numrene:

"Nu er det jo en offentlig myndighed, og så er vi lidt begrænset i, hvad vi kan. Hvis en privat havde gjort noget tilsvarende, ville vi nok tale om en politianmeldelse. Den mulighed eksisterer ikke i forhold til offentlige myndigheder. Det er der ikke hjemmel til i persondataloven," siger Jesper Vang.

I stedet kan man udtale kritik af offentlige myndigheder og komme med henstillinger, der svarer til de påbud, man giver private virksomheder, fortæller specialkonsulenten til Politiken.

Læs også:

Sådan blev 900.000 CPR-numre blottet på nettet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job