Google: Byg en skærm på størrelse med en fodboldbane

Vildt Google-projekt: Byg din egen, skræddersyede skærm af små skærme på størrelse med en Legoklods.

Artikel top billede

Har du nogensinde overvejet at købe et tv på størrelse med en fodboldbane?

Tro det eller ej, Google X Lab arbejder nu på at gøre det til en realitet.

Google vil skabe mindre display-skærme, der kan sættes sammen og skabe den helt store oplevelse, skriver The Wall Street Journal.

Google X Lab arbejder med at udvikle overvejende fysiske løsninger, der kan forbedre verden og menneskers liv. Læs mere om det her.

Google har planer om, at disse skærme skal kunne sættes sammen og kombineres som var det Lego-klodser, og at man selv kan forme skærmen, som man har lyst til. Det være en stærk mulighed for at give nye typer skærmoplevelser.

Den største udfordring for Google vil være at få skjult de mørke rammer rundt om skærmen, som ikke indeholder noget displaybillede.

Prisen er største hindring

Forskningschef hos NPD DisplaySearch, Riddhi Patel, siger til Wall Street Journal, at prisen er den største forhindring for udbredelsen af meget store skærme.

"Det største Samsung-tv, man kan købe i dag er, 105 tommer og koster 120.000 dollars på Amazon", siger Riddhi Patel.

Det svarer til en pris i Danmark på cirka 710.000 kroner

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S