Test af 23 programmer: Så meget sløver antivirus din computer

Topprioriteten for valget af antivirusløsning er hastighed. Her er 23 programmes testet gennem 14 måneder for at finde frem til det hurtigste og det langsommeste.

Artikel top billede

Testhuset AV-Test har over 14 måneder fulgt 23 forskellige antivirusprogrammer for at se, hvordan de gebærder sig i forhold til at stjæle hastighed fra din computer.

Der er opsat et scenarie, der skal fortælle, hvor meget hastighed man betaler for beskyttelse af maskinen.

Testen har ikke haft fokus på hvilket program, som beskytter bedst, men hvilket der er hurtigst.

Handler det om den bedste beskyttelse kan du læse denne test: Her er de bedste antivirus-programmer lige nu

En anden organisation, der også teste antivirusprogrammer og hedder AV-Comparatives, har tidligere spurgt brugerne om, hvad de prioriterer, når et program skal vælges til maskinen.

Her er den højeste prioritet faktisk, at programmet ikke må trække hastigheden ned.

Det kan du læse mere om her: Her er verdens mest populære antivirus-program

23 programmer på bænken

Der er testet 23 forskellige programmer, både af den gratis slags og i betalingsversioner.

Testen har uddelt point til programmerne på en skala fra 1 til 5, hvor 1 er det bedste mens 5 er det dårligste resultat.

Karakteren er uddelt efter følgende retningslinjer.

Hvis antivirusprogrammet har sløvet systemet med mellem 0 og 20 procent er der uddelt et point. For 21 til 40 procent er der uddelt to point og så fremdeles.

Referencesystemet er en opsætning helt uden nogen form for antivirusbeskyttelse.

Ikke et stort problem

Testen er forløbet gennem syv testrunder over 14 måneder og med 19.000 individuelle rangeringer af hvert enkelt produkt indenfor fem forskellige testområder.

Testområderne er eksempelvis kopiering af filer, åbning af programmer eller downlaod af filer fra nettet.

Antivirusprogrammerne er naturligvis testet på identiske maskiner for at gøre en sammenligning mulig.

På den nedeste grafik kan du se den samlede karakter for alle fem kategorier.

Testen viser, at der er trængsel i toppen af feltet blandt de programmer, der ikke sænker hastigheden på din computer særlig meget.

Omvendt er der i bunden af målingen en god håndfuld programmer, der trækker din arbejdsmaskine i nedadgående retning.

Sammenfattende kan man dog se, at god sikkerhed ikke sløver din computer i betydelig grad.

Der kræves selvfølgelig systemressourcer, præcis som i forbindelse med en hvilken som helst anden applikation, men det er langt fra kritisk.

Du kan se testen her.

Læs også:
Ineffektiv og gammeldags: Har antivirus overhovedet nogen fremtid?

Microsoft: Vi står på tærsklen til en tid domineret af helt ny type systemer

Producenter af næste teknologi-bølge blæser på sikkerhed - kan blive en alvorlig trussel mod dig

Ny skrap EU-datalov får konsekvenser for dig: Sådan kan du ruste din virksomhed

Producenter af næste teknologi-bølge blæser på sikkerhed - kan blive en alvorlig trussel mod dig

Otte vigtige software-tendenser for din virksomhed: Her er otte trends for enterprise software

Hackerne kommer - og du kan (næsten) intet gøre

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Engageret medarbejder med særlig interesse og viden om nye teknologier

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics