Test af 23 programmer: Så meget sløver antivirus din computer

Topprioriteten for valget af antivirusløsning er hastighed. Her er 23 programmes testet gennem 14 måneder for at finde frem til det hurtigste og det langsommeste.

Artikel top billede

Testhuset AV-Test har over 14 måneder fulgt 23 forskellige antivirusprogrammer for at se, hvordan de gebærder sig i forhold til at stjæle hastighed fra din computer.

Der er opsat et scenarie, der skal fortælle, hvor meget hastighed man betaler for beskyttelse af maskinen.

Testen har ikke haft fokus på hvilket program, som beskytter bedst, men hvilket der er hurtigst.

Handler det om den bedste beskyttelse kan du læse denne test: Her er de bedste antivirus-programmer lige nu

En anden organisation, der også teste antivirusprogrammer og hedder AV-Comparatives, har tidligere spurgt brugerne om, hvad de prioriterer, når et program skal vælges til maskinen.

Her er den højeste prioritet faktisk, at programmet ikke må trække hastigheden ned.

Det kan du læse mere om her: Her er verdens mest populære antivirus-program

23 programmer på bænken

Der er testet 23 forskellige programmer, både af den gratis slags og i betalingsversioner.

Testen har uddelt point til programmerne på en skala fra 1 til 5, hvor 1 er det bedste mens 5 er det dårligste resultat.

Karakteren er uddelt efter følgende retningslinjer.

Hvis antivirusprogrammet har sløvet systemet med mellem 0 og 20 procent er der uddelt et point. For 21 til 40 procent er der uddelt to point og så fremdeles.

Referencesystemet er en opsætning helt uden nogen form for antivirusbeskyttelse.

Ikke et stort problem

Testen er forløbet gennem syv testrunder over 14 måneder og med 19.000 individuelle rangeringer af hvert enkelt produkt indenfor fem forskellige testområder.

Testområderne er eksempelvis kopiering af filer, åbning af programmer eller downlaod af filer fra nettet.

Antivirusprogrammerne er naturligvis testet på identiske maskiner for at gøre en sammenligning mulig.

På den nedeste grafik kan du se den samlede karakter for alle fem kategorier.

Testen viser, at der er trængsel i toppen af feltet blandt de programmer, der ikke sænker hastigheden på din computer særlig meget.

Omvendt er der i bunden af målingen en god håndfuld programmer, der trækker din arbejdsmaskine i nedadgående retning.

Sammenfattende kan man dog se, at god sikkerhed ikke sløver din computer i betydelig grad.

Der kræves selvfølgelig systemressourcer, præcis som i forbindelse med en hvilken som helst anden applikation, men det er langt fra kritisk.

Du kan se testen her.

Læs også:
Ineffektiv og gammeldags: Har antivirus overhovedet nogen fremtid?

Microsoft: Vi står på tærsklen til en tid domineret af helt ny type systemer

Producenter af næste teknologi-bølge blæser på sikkerhed - kan blive en alvorlig trussel mod dig

Ny skrap EU-datalov får konsekvenser for dig: Sådan kan du ruste din virksomhed

Producenter af næste teknologi-bølge blæser på sikkerhed - kan blive en alvorlig trussel mod dig

Otte vigtige software-tendenser for din virksomhed: Her er otte trends for enterprise software

Hackerne kommer - og du kan (næsten) intet gøre

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura