Test af 23 programmer: Så meget sløver antivirus din computer

Topprioriteten for valget af antivirusløsning er hastighed. Her er 23 programmes testet gennem 14 måneder for at finde frem til det hurtigste og det langsommeste.

Artikel top billede

Testhuset AV-Test har over 14 måneder fulgt 23 forskellige antivirusprogrammer for at se, hvordan de gebærder sig i forhold til at stjæle hastighed fra din computer.

Der er opsat et scenarie, der skal fortælle, hvor meget hastighed man betaler for beskyttelse af maskinen.

Testen har ikke haft fokus på hvilket program, som beskytter bedst, men hvilket der er hurtigst.

Handler det om den bedste beskyttelse kan du læse denne test: Her er de bedste antivirus-programmer lige nu

En anden organisation, der også teste antivirusprogrammer og hedder AV-Comparatives, har tidligere spurgt brugerne om, hvad de prioriterer, når et program skal vælges til maskinen.

Her er den højeste prioritet faktisk, at programmet ikke må trække hastigheden ned.

Det kan du læse mere om her: Her er verdens mest populære antivirus-program

23 programmer på bænken

Der er testet 23 forskellige programmer, både af den gratis slags og i betalingsversioner.

Testen har uddelt point til programmerne på en skala fra 1 til 5, hvor 1 er det bedste mens 5 er det dårligste resultat.

Karakteren er uddelt efter følgende retningslinjer.

Hvis antivirusprogrammet har sløvet systemet med mellem 0 og 20 procent er der uddelt et point. For 21 til 40 procent er der uddelt to point og så fremdeles.

Referencesystemet er en opsætning helt uden nogen form for antivirusbeskyttelse.

Ikke et stort problem

Testen er forløbet gennem syv testrunder over 14 måneder og med 19.000 individuelle rangeringer af hvert enkelt produkt indenfor fem forskellige testområder.

Testområderne er eksempelvis kopiering af filer, åbning af programmer eller downlaod af filer fra nettet.

Antivirusprogrammerne er naturligvis testet på identiske maskiner for at gøre en sammenligning mulig.

På den nedeste grafik kan du se den samlede karakter for alle fem kategorier.

Testen viser, at der er trængsel i toppen af feltet blandt de programmer, der ikke sænker hastigheden på din computer særlig meget.

Omvendt er der i bunden af målingen en god håndfuld programmer, der trækker din arbejdsmaskine i nedadgående retning.

Sammenfattende kan man dog se, at god sikkerhed ikke sløver din computer i betydelig grad.

Der kræves selvfølgelig systemressourcer, præcis som i forbindelse med en hvilken som helst anden applikation, men det er langt fra kritisk.

Du kan se testen her.

Læs også:
Ineffektiv og gammeldags: Har antivirus overhovedet nogen fremtid?

Microsoft: Vi står på tærsklen til en tid domineret af helt ny type systemer

Producenter af næste teknologi-bølge blæser på sikkerhed - kan blive en alvorlig trussel mod dig

Ny skrap EU-datalov får konsekvenser for dig: Sådan kan du ruste din virksomhed

Producenter af næste teknologi-bølge blæser på sikkerhed - kan blive en alvorlig trussel mod dig

Otte vigtige software-tendenser for din virksomhed: Her er otte trends for enterprise software

Hackerne kommer - og du kan (næsten) intet gøre

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Epona A/S

    Senior Developer

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

    Københavnsområdet

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S