Britisk kapitalfond skal løfte Omada op i sikkerheds-superligaen

Den engelske kapitalfond C5 skyder 160 millioner kroner i den danske it-succes Omada. Det skal give firmaet de nødvendige muskler til en ambitiøs vækstplan - som også vil skabe en stribe nye job.

Artikel top billede

Det danske sikkerhedsfirma Omada har allieret sig med kapitalfonden C5, som indskyder 24 millioner dollar - eller omkring 160 millioner danske kroner - som ny aktiekapital i det succesfulde danske selskab.

Den britiske kapitalfond, som er specialiseret i investeringer i sikkerhedsfirmaer med høj vækst, bliver dermed en ny stor mindretalsaktionær i det danske selskab.

De nuværende ejere af Omada bevarer dog kontrollen med selskabet. De mange rare penge skal investeres i at accelerere væksten på både det europæiske og især det amerikanske marked.

Planen er ifølge Omadas direktør og stifter Morten Boel Sigurdsson at løfte Omada til et nyt niveau som international spiller på sikkerhedsmarkedet, hvor Omada især har specialiseret sig i løsninger indenfor identity management og styring af brugernes adgang til data.

"C5 er dedikerede i investeringer i data og sikkerhedssektoren, og de kan hjælpe os med at udnytte det store markedspotentiale, som vi ser for Omada," siger Morten Boel Sigurdsson.

40 nye job i 2015

Planerne betyder, at Omada allerede i år forventer at skulle udvide medarbejderstyrken kraftigt. 40 nye medarbejdere skulle det gerne blive til udover de nuværende 120 ansatte. Omkring 25 af de nye job vil blive skabt i udlandet.

En stor del af Omadas salg foregår i dag direkte - især til store slutkunder. Men som en del af de nye vækstplaner vil man satse på at styrke salg gennem lokale partnere og systemintegratorer i de 27 lande, hvor Omada har sine kunder.

Omada er i forvejen godt polstret til sin videre færd. For ganske nylig præsenterede selskabet endnu et rekordregnskab med et overskud før skat på 20,2 millioner kroner, som kommer oveni en vækst i omsætningen på 35 procent. Over de seneste seks år har selskabet genereret et samlet overskud på mere end 55 millioner kroner efter skat.

Læs også:

Dansk sikkerhedsfirma skovler penge ind

Sikkerhedsfirma: Danskerne er for godtroende

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S